‘Neoliballer model çöktü. Yoksul Halklar Çok Daha Yoksullaştı’

Sınıf temelli yeni bir ekonomi programı sunan CHP ekonomi kurmayları,hazırladıkları Ekonomi Raporu’nu  açıkladılar. Olağanüstü Hâlin (OHAL) kaldığı sürece hiçbir ekonomik sorunun çözümlenemeyeceğine dikkat çekilen raporda, temel özelliklerin, gelir dağılımı adaleti, büyümeyi de içeren bir kalkınma ve yaşanan çevreyle barışık bir çevre dostu olduğu ifade edildi. Raporda şu değerlendirmeler yapıldı: * Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğiyle […]

‘Neoliballer model çöktü. Yoksul Halklar Çok Daha Yoksullaştı’
  • 6 Ocak 2018 11:00

Sınıf temelli yeni bir ekonomi programı sunan CHP ekonomi kurmayları,hazırladıkları Ekonomi Raporu’nu  açıkladılar. Olağanüstü Hâlin (OHAL) kaldığı sürece hiçbir ekonomik sorunun çözümlenemeyeceğine dikkat çekilen raporda, temel özelliklerin, gelir dağılımı adaleti, büyümeyi de içeren bir kalkınma ve yaşanan çevreyle barışık bir çevre dostu olduğu ifade edildi. Raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

* Kredi Garanti Fonu (KGF) desteğiyle sağlanan büyüme tehlikeli. KGF doğru bir yaklaşım ancak bankaların kredi/ mevduat oranlarını bozan bir hal aldı. Bu krediler işletmelere yüzde 18-19 maliyetle veriliyor ve oluşması öngörülen yüzde 7’lik batak, kriz dönemlerinde görülen bir oran.

* Neoliballer model çöktü. Bu politikayı krizler üretti, bu politika sonrası yoksul halklar çok daha yoksullaştı.

* Türkiye kimlik siyasetine sıkıştırıldı. CHP bu siyaseti 7 Haziran’da aşmaya çalıştı. Taşerona bugün kadro verildiyse CHP’nin o seçim öncesi başlattığı ve o seçimle birlikte yükselttiği politikalar sonucudur. Asgari ücretin bugünkü seviyesine gelmesi bile o günkü politikaların sonucudur.

* Ülke neoliberal politikalara karşı çaresiz değil. Yeni bir ekonomi politikayla bu aşılacak. Bu da üç temelli bir politika. Bunların birincisi ve en önemlisi, gelir dağılımı adaleti olacak. İkincisi, büyümeyi de içeren bir kalkınma olacak. Üçüncüsü de, yaşadığımız çevreyle barışık bir çevre dostu programı olacak.

* Gelecekte yeni bir üretim biçimi olacak. Endüstri 4.0’la bazı insanlar işlerini kaybedebilir, bu nedenle Endüstri 4.0’ı mutlaka emek 4.0 ile birleştirecek.

* ‘Aman kamu küçülsün’ siyaset anlayışı dayatıldı, bunun yanlış olduğu görüldü. Kamu gereken yerlerde olacak, özel sektörün yatırım yapmadığı yerlerde bizzat gidip fabrika açacak, zenginlik Türkiye’ye yayılacak.