Kışlada 500 şüpheli asker ölümü

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği, Son 4 yılda yaşanan şüpheli asker ölümleriyle ilgili yaptıkları araştırma raporunu açıkladı. Rapora göre, son 4 yılda yaşanan 500 şüpheli asker ölümünün büyük çoğunluğunu Alevi ve Kürt askerler oluşturuyor Ölenlerin çoğu Alevi ve Kürt Raporu açıklayan Dernek Başkanı Oktay Can, Şüpheli asker ölümlerinin en fazla Kürt illerinde yaşandığını aktardı. Can, “Ölümlerin […]

Kışlada 500 şüpheli asker ölümü
  • 11 Ocak 2018 14:37
  • 11 Ocak 2018 14:44

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği, Son 4 yılda yaşanan şüpheli asker ölümleriyle ilgili yaptıkları araştırma raporunu açıkladı. Rapora göre, son 4 yılda yaşanan 500 şüpheli asker ölümünün büyük çoğunluğunu Alevi ve Kürt askerler oluşturuyor

Ölenlerin çoğu Alevi ve Kürt
Raporu açıklayan Dernek Başkanı Oktay Can, Şüpheli asker ölümlerinin en fazla Kürt illerinde yaşandığını aktardı. Can, “Ölümlerin birçoğu genelde doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşanıyor. Orada ölen birçok asker de genelde Kürt ya da Alevi oluyor” diye konuştu. Derneği 2013 yılında kurduklarını aktaran Can, bugüne kadar kendilerine toplamda 500 ailenin çocuklarının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği iddiasıyla başvuruda bulunduğunu belirtti. Can, OHAL’in yeniden devreye girmesiyle birlikte şüpheli asker ölümlerinde artışın yaşandığını söyledi.

Can’ın oğlu da askerde katledildi
Kendi oğlunun da 2009 yılında Dersim’in Hozat Sarıkaş Karakolu’nda öldürüldüğünü söyleyen Can, “Benim oğlum komutanı tarafından kafasına 2 mermi sıkılarak yaşamını yitirdi. Yine oğlumun boğazında darptan kaynaklı morluklar da vardı. Ben otopsi raporunu aldım ve orada nasıl öldüğü yazıyordu; fakat biz olayı soruşturmak istediğimizde bize askeri savcıların açıklama yapacağı söylendi. Benim oğlum gibi komutanının şiddetine maruz kalan birçok asker ölümleri var. Bu güne kadar yaklaşık 2 bin 300 aile yakını bu şekilde bir yaklaşıma tabi olmuş. Davalar ile çözülmemiş ben kendi oğlumun dosyasının takipçisiyim. Oğlumun dosyasını en son Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AHİM) kadar götürdüm. Bundan sonra dernek olarak diğer ailelerinin çocukları içinde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı

Savcılar, şüpheli ölümleri araştırmaya ret kararı veriyor
Yaşanan ölümleri TBMM’ye kadar götürdüklerini; fakat orada ölümlerin şüpheli olduğuna kimseye inandıramadıklarını dile getiren Can, “Meclis’te kime anlattıysak inanmadılar. Bu durumu Cumhurbaşkanına da söyledim bana ‘komutanlar askere silah çekmez’ demişti. Oysa 15 Temmuz darbe girişiminde gördük ki askerler halka yani kendi insanına nasıl silah çekiyordu ve nasıl tanklar ile saldırıyordu. Kaldı ki yine bizlerin elinde o kadar delil var ki bizler savcılara anlatamadık. Çünkü askeri savcılar talimat alıp görevlerini yaptıkları için bizim girişimlerimiz sonuçsuz kalıyor. Savcı, ailelerin ‘şüpheli ölümleri’ araştırmaya ret kararı veriyorlar. Biz de dertlerimizi başkalarına anlatıyoruz. Bize başvuranlar oğullarının komutanlar tarafından öldürüldüğünü söylüyorlar” dedi.

Meclis’te komisyon talebi
Şüpheli asker ölümlerinin en fazla Kürt illerinde yaşandığını aktaran Can, “Ölümlerin bir çoğu genelde doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşanıyor. Orada ölen birçok asker de genelde Kürt ya da Alevi oluyor. Bugüne kadar bize yaklaşık 500 aile başvurdu. Onların çocukları da komutanlardan şiddet görmüş ve başvuru yapan ailelerin yüzde 80’i Kürt. Aileler komutanlar tarafından baskı altına alınıp dava açılmaması için korkutuluyor. Biz Meclis’te bir komisyon kurulup araştırılmasını ve ailelerin dinlenmesini de talep ettik” şeklinde konuştu.

‘Zorunlu askerlik kaldırılsın’
Zorunlu askerliğin kaldırılması gerekliliğinden bahseden Can, şu açıklamalarda bulundu:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) baktığımızda askerler ya zehirleniyor, ya işkence görüyor ya da öldürülüyor bundan kaynaklı askerliğin zorunlu olmamasını istiyoruz. Zorunlu askerliği kaldırmasalar da en azından vatani görevlerini devletin herhangi bir kurumunda memur şeklinde çalışarak yapabilirler”

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği geçtiğimiz yıl, son 22 yılda 2 bin 300 askerin şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı