İstismarı davalarında iyi hal indirimi kalkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Bakan Kaya, kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Kaya, kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda Adalet Bakanlığı ile yaptıkları çalışmanın sonuna […]

İstismarı davalarında iyi hal indirimi kalkıyor
  • 11 Ocak 2018 14:29
  • 11 Ocak 2018 14:38

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir grup gazeteciyle bir araya geldi. Bakan Kaya, kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Kaya, kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda Adalet Bakanlığı ile yaptıkları çalışmanın sonuna gelindiğini ve bunun 2018 yılı içinde uygulamaya geçirilebileceğini söyledi.
Aile Bakanı ayrıca, çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin adli sicil kaydının tutulacağını da açıkladı. Kaya, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak yeni bir çalışma yapıyoruz. Özellikle çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydı tutulacak. Bu periyodik olarak da istenecek”diye konuştu.
Türkiye’de geçmişte kadın ve çocuklara yönelik bazı davalarda, sanıkların kravat takması ve takım elbise giymesi veya yargılama boyunca “sakin davranması” sonucunda cezalarında “iyi hal” nedeniyle indirime gidilmiş ve bu durum, kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti.