İran’da son durum

İhsan Kaçar – İran’ın 8 gün önce, çeşitli kentlerinde başlayan Hükümet yanlılarının “destek gösterileri” on binlerce kişinin katılmasıyla sürüyor. Hükümet karşıtı başlayan ve devam eden gösterilerin bastırılması için, dini otoritelerin çağrısıyla başlayan “hükümete destek gösterileri”, Meşhed, Şiraz, Urumiye, İsfahan ve Erdebil gibi birçok büyük kentte devam ediyor. Hükümeti destekleyen gösterilerde, “Kahrolsun fitneci münafıklar, Biz de şikâyetçiyiz, […]

İran’da son durum
  • 5 Ocak 2018 18:13
  • 5 Ocak 2018 18:24

İhsan Kaçar – İran’ın 8 gün önce, çeşitli kentlerinde başlayan Hükümet yanlılarının “destek gösterileri” on binlerce kişinin katılmasıyla sürüyor. Hükümet karşıtı başlayan ve devam eden gösterilerin bastırılması için, dini otoritelerin çağrısıyla başlayan “hükümete destek gösterileri”, Meşhed, Şiraz, Urumiye, İsfahan ve Erdebil gibi birçok büyük kentte devam ediyor. Hükümeti destekleyen gösterilerde, “Kahrolsun fitneci münafıklar, Biz de şikâyetçiyiz, ancak sesimizi doğru yoldan dile getiriyoruz” atılan sloganlarla,  ABD ve Suudi Arabistan yönetimleri hedef alındı.

Ne olmuştu? 

28 Aralık’ta Meşhed’de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede Kürt kentlerinin de katılmasıyla rejim karşıtı gösterilere dönüşmüştü. Protestolar kısa sürede, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı. İran genelinde şu ana kadar, 23 kişi ateşli silah ile hayatını kaybetti. Yaklaşık 1500 gösterici gözaltına alındı.