İdlib’in akibeti Halep’i anımsatıyor

İhsan Kaçar – İdlib’in Güneydoğu’sunda bulunan demiryolu hattı üzerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)  birleşenleri ile yaşanan şiddetli çatışmalarda, Suriye Ordusu demir hattı yolu üzerinden hava üssüne doğru ilerliyorlar. Çatışmalar sonrası Suriye Ordusu Umm Rujam, Faheel Jalas, Rujm Al-Mushrif ve Luwaybidah kasaba ve köylerinin kontrolünü geri aldı. Çatışmalar hakkında İznews’e bilgilendirmede bulunan kaynak, çatışmalarda her iki taraftan […]

İdlib’in akibeti Halep’i anımsatıyor
  • 5 Ocak 2018 17:43
  • 5 Ocak 2018 20:30

İhsan Kaçar – İdlib’in Güneydoğu’sunda bulunan demiryolu hattı üzerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)  birleşenleri ile yaşanan şiddetli çatışmalarda, Suriye Ordusu demir hattı yolu üzerinden hava üssüne doğru ilerliyorlar. Çatışmalar sonrası Suriye Ordusu Umm Rujam, Faheel Jalas, Rujm Al-Mushrif ve Luwaybidah kasaba ve köylerinin kontrolünü geri aldı.

Çatışmalar hakkında İznews’e bilgilendirmede bulunan kaynak, çatışmalarda her iki taraftan da sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını aktardı. Suriye Ordusu’nun İdlib kent merkezine doğru ilerleyişi, ÖSO gruplarının arasında ciddi tartışmalara neden olduğu belirtiliyor.  Astana’da alınan ‘çatışmasızlık’ kararının yanlış olduğunu savunan gruplar, ateşkesin aldatmaca ve ÖSO’yu bitirme k için uygulandığı bir plan olduğunu dile getirerek, kararı savunan ÖSO gruplarının bu oyuna gelmemeleri çağrısında bulundular.

Astana anlaşmasının feshedilmesini isteyen gruplar ile devam edilmesini isteyen ve Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen gruplar arasındaki anlaşmazlığın da devam ettiği edinilen bilgiler arasında. ÖSO içerisindeki grupların yaşadığı anlaşmazlığın devam etmesi durumunda, bu yapı içerisinde silahlı çatışmanın yaşanabileceği de konuşulmaktadır.