Türkiye’de HDP Haricinde Muhalefet Operasyonu Destekliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altındaki muhalefet partileri CHP, MHP ve İyi Parti’den Zeytin Dalı Operasyonu’na destek açıklamaları gelirken, Kürt siyasi hareketi temsilcisi HDP’den Afrin’e yönelik operasyon yürütülmesine tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Zeytin Dalı Operasyonu sırasında azami şekilde sivillere zarar verilmemesine dikkat edileceğine […]

Türkiye’de HDP Haricinde Muhalefet Operasyonu Destekliyor
  • 21 Ocak 2018 08:17

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altındaki muhalefet partileri CHP, MHP ve İyi Parti’den Zeytin Dalı Operasyonu’na destek açıklamaları gelirken, Kürt siyasi hareketi temsilcisi HDP’den Afrin’e yönelik operasyon yürütülmesine tepki geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Zeytin Dalı Operasyonu sırasında azami şekilde sivillere zarar verilmemesine dikkat edileceğine inandığını bildirdi. Yılmaz, “Türkiye’nin güvenlik ihtiyacının karşılanması ve kendisine yönelik terör saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor. Biz Türkiye’nin çıkarlarını ve güvenliğini düşünüyoruz. Biz askerlerimiz için riskler oluşturmadan tamamlanmasını diliyoruz. Rusya ile hava operasyonu konusunda bir anlaşmaya varıldığını görüyoruz. Suriye’de daha kapsamlı çözüme odaklanılması ve Suriye’nin bölünmesini önleyecek süreci başlatmasını umuyoruz” dedi.

İyi Parti: Operasyon sırasında etkin diplomasi gerekiyor

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ise, “Öncelikle TSK’nın başlattığı operasyonun bölgeye güvenlik ve barış getirmesini diliyoruz. Türk Ordusu’nun da en üstün muvaffakiyetle gerçekleştireceği ve sonlandıracağına olan inancımız tamdır. Hükümet’in bu konuda muhalefet ve parlamentoyla daha yakın bir bilgilendirme içerisinde olması gerektiği inancındayız. Böylesi bir süreçte iç çekişmenin ne iktidara ne muhalefete faydası olmaz. Bu nedenle bir an önce Hükümet’ten bu harekata ilişkin askeri-politik değerlendirme bekliyoruz.Bu harekat devam ederken diplomasi kanallarını da etkin şekilde kullanmak gerektiği kanaatindeyim.  Diplomatik kanallarla da harekat için önünü açıcı çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

HDP: ‘Afrin’de çatışma yoktu, Türkiye’ye saldırı ise yalan’

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ise, önceki gün akşam düzenlediği basın toplantısıyla Afrin’e yönelik operasyon yapılmasına kesinlikle karşı olduklarını yineledi. Kemalbay “Zeytin Dalı” adı altında bir operasyon düzenlendiği söyleniyor. Egemen iktidarların tarihinde hep böyle olmuştur. Ne zaman bir savaş, katliam olsa barışla anılan semboller kullanılır. Bu operasyon, Zeytin Dalı adı altında bir işgaldir. Afrin’e Rojava’ya yönelik işgal girişimiyle karşı karşıyayız. Şimdi AKP-Erdoğan-Bahçeli iktidarı tarafından güya Afrin’den Türkiye’ye saldırı varmış gibi açık bir şekilde yalan söyleyerek, Türkiye halklarını yanıltarak işgal girişiminde bulunuyor. Bu kabul edilemez.” dedi.

Afrin operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, ise “Bu aşamada Türkiye’nin Suriye’ye girişi demek, Suriye’deki batağa Türkiye’yi biraz daha içine çekecek, savaşın genişleyerek sürmesi, akacak kanın, yeni sivil mağduriyetlerinin ve acıların artması demektir”dedi.