Türkiye ve Rusya’nin Afrin pazarlığı devam ediyor

İhsan Kaçar – Türkiye’nin Afrin’e yönelik olası düşündüğü müdahale ile ilgili Rusya tarafsız kalmayı tercih etse de, yaşanacak bir çatışmanın boyutlarıyla ilgili ciddi kaygılar taşıyor. Türkiye’nin Afrin konusundaki ısrarı Rusya’nın kaygısını dile getiren kremlin sözcüleri, “Türkiye ve Rusya heyetleri arasında görüşmelerin daha devam ettiğini” bildirdiler. Türkiye, Afrin’e yönelik müdahale ile ilgili Rusya’dan onay almadan yapmak istemiyor. […]

Türkiye ve Rusya’nin Afrin pazarlığı devam ediyor
  • 18 Ocak 2018 13:06
  • 27 Şubat 2018 17:27

İhsan Kaçar – Türkiye’nin Afrin’e yönelik olası düşündüğü müdahale ile ilgili Rusya tarafsız kalmayı tercih etse de, yaşanacak bir çatışmanın boyutlarıyla ilgili ciddi kaygılar taşıyor. Türkiye’nin Afrin konusundaki ısrarı Rusya’nın kaygısını dile getiren kremlin sözcüleri, “Türkiye ve Rusya heyetleri arasında görüşmelerin daha devam ettiğini” bildirdiler.

Türkiye, Afrin’e yönelik müdahale ile ilgili Rusya’dan onay almadan yapmak istemiyor. ABD ve Koalisyon o bölgenin kapsamı bizde değil, diyerek, topu Rusya’ya attı. Rusya, hem Kürtlerle arasını bozmak istemiyor hemde Türkiye üzerinden ÖSO gruplarını kontrol altına almış durumundadır.

İki gerekçe de, Rusya açısında önemli ve Suriye savaşında, sonuç almak için hayatı önem taşıyor. Rus diplomasisinde kendisini esas alan merkezi bir diplomatik çıkar gözetmek var. Mesela Halep alındı, karşılığında Cerablus ve Azez’e sessiz kaldı. Aynı şeyi yapma ihtimalı çok yüksek, Afrin’e karşılık İdlib kozunu öne sürebilir. Bu da diplomaside en tehlikeli at koşma metodudur.

Rusya ile Türkiye arasında pazarlıklar devam ederken, Türkiye şimdiden topçu atışlarıyla genel zemini yokluyor.

Rusya onay vermeden Türkiye’nin Afrin’e yönelik bir müdahalesi çok zor.

Bugün Moskova’ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Mit Müsteşarı Hakan Fidan’ın görüşmelerinde bir sonuç çıkarsa, Afrin’e yönelik müdahale başlayabilir.