Türk Savaş Gemisi Çipras İçin Kardak Kayalıkları Etrafına Konuşlandı!

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Kilimli Adası’na yapacağı ziyaret öncesinde, Çipras’ın Kardak kayalıklarını ziyaret etme ihtimaline karşın, Türk savaş gemisi de Kardak kayalıklarının yakınlarında konuşlandı. Çipras’ın Kilimli Adası’na gideceği duyurulduktan sonra, 22 yıldır Türk ve Yunan askerleri tarafından korunan Kardak kayalıkları, iki tarafın askerleri tarafından güvenlik ‘çemberine’ alındı. Her iki tarafın yoğun bir şekilde önlem alması […]

Türk Savaş Gemisi Çipras İçin Kardak Kayalıkları Etrafına Konuşlandı!
  • 6 Ocak 2018 13:51
  • 6 Ocak 2018 14:39

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Kilimli Adası’na yapacağı ziyaret öncesinde, Çipras’ın Kardak kayalıklarını ziyaret etme ihtimaline karşın, Türk savaş gemisi de Kardak kayalıklarının yakınlarında konuşlandı.

Çipras’ın Kilimli Adası’na gideceği duyurulduktan sonra, 22 yıldır Türk ve Yunan askerleri tarafından korunan Kardak kayalıkları, iki tarafın askerleri tarafından güvenlik ‘çemberine’ alındı. Her iki tarafın yoğun bir şekilde önlem alması dikkat çekti. Ek önlem olarak, Türk askeri savaş gemisi Gümüşlük açıklarında beklerken, aynı zamanda, üç sahil güvenlik ekibi de kayalıkların etrafından konuşlandı.

İki taraf da birbirini uyardı
Kardak kayalıkları etrafında devriye görevi yapan Türk Sahil Güvenlik ekiplerini gören Yunan askerleri telsiz anonsları ile uyarıda bulundu. Yunan Sahil Güvenlik Ekipleri “Türk Sahil Güvenlik Ekibi, şu anda Yunan kara sularındasınız. Lütfen karasularımızı terk edin” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Türk Sahil Güvenlik ekipleri ise ” Burası Türk Karasuları” diyerek cevap verdi.

Öte yandan Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin ise Türk Kara sularından çıkmadığı gözlendi.