Trump, Amerikan Halkına Seslendi

İznews/ Haber Merkezi- ABD Başkanı Donald Trump her ABD Başkanının yılda bir kez yirmi dakika gerçekleştirdiği “Birliğin Durumu” adlı konuşmasını ilk kez gerçekleştirdi. Trump konuşmasının önemli bir bölümünü ekonomiye ayırırken, seçim kampanyasının da merkezini oluşturan göçmenlerle ilgili yasal değişimlerden Guantanoamo üssüne, İşid’le mücadeleden nükleer silaha kadar iç ve dış politikayı ilgilendiren birçok konuda önemli mesajlar […]

Trump, Amerikan Halkına Seslendi
  • 31 Ocak 2018 09:43
  • 31 Ocak 2018 13:10

İznews/ Haber Merkezi- ABD Başkanı Donald Trump her ABD Başkanının yılda bir kez yirmi dakika gerçekleştirdiği “Birliğin Durumu” adlı konuşmasını ilk kez gerçekleştirdi.

Trump konuşmasının önemli bir bölümünü ekonomiye ayırırken, seçim kampanyasının da merkezini oluşturan göçmenlerle ilgili yasal değişimlerden Guantanoamo üssüne, İşid’le mücadeleden nükleer silaha kadar iç ve dış politikayı ilgilendiren birçok konuda önemli mesajlar verdi.

Trump, konuşmasının dış politika ve güvenlikle ilgili bölümünde Rusya ve Çin’e özellikle değinip Çin ve Rusya için, “ABD’nin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan rakipler. Dünya genelinde serseri rejimler, terörist gruplar ve çıkarlarımıza, ekonomimize ve değerlerimize meydan okuyan Çin ve Rusya gibi rakiplerle yüzleşiyoruz.” ifadesini kullandı.

Trump, IŞİD’le mücadele konusunda : “Geçen yıl IŞİD’i yeryüzünden silmek için müttefiklerimizle çalışma vaadinde bulunmuştum. Bir yıl sonra IŞİD karşıtı koalisyonun Irak ve Suriye’de bir dönem katillerin elinde olan bölgelerin neredeyse yüzde 100’ünün geri alındığını söylemekten gurur duyuyorum. Hâlâ yapılacak çok iş var. IŞİD yenilene kadar savaşımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Guantanamo’ya da değinen Trump, “Bugün bir sözümü daha tutuyorum. Bakan (James) Mattis’e askeri alıkoyma politikamızı yeniden gözden geçirme ve Guantanamo Körfezindeki tutukevini açık tutma talimatı veren bir başkanlık kararnamesi imzaladım.” dedi.

Konuşmasında İran ve Kuzey Kore’ye de değinen Trump bu iki ülke hakkında şu ifadeleri kullandı:

“İran halkı yozlaşmış diktatör rejimlerinin suçlarına karşı ayaklandığında sessiz kalmadım. Amerika, cesur özgürlük mücadelesinde İran halkının yanında duruyor.”

“Küba ve Venezuela’daki yönetimler ‘sosyalist diktatörlüklerdir’. Ancak hiçbir rejim, kendi halkına Kuzey Kore’nin vahşi diktatörlüğü kadar baskı kurmamıştır.” dedi.

İç politikaya da değinen Trump, Obamacare’yi iptal etmenin faydalarının, Amerikan halkı için vergi indirimlerinin kararlılıkla devam edeceğinin, borsaların yükselişinin, istihdam artışının olumlu etkilerinin, ticari ilişkilerdeki başarının da altını çizdi.

Trump konuşmasında “Kongre’yi en az 1,5 trilyon dolarlık altyapı yatırımı oluşturacak bir yasa teklifi hazırlamaya davet ediyorum.” diyerek Demokratlar ve Cumhuriyetçilerden bu konuda destek istedi.