Suriye, Türkiye’nin hava sahasını kullanmasına izin vermiyor

İznews / İhsan Kaçar – Rusya,en son düşürülen uçağından sonra Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunda kullandığı Suriye hava sahasını kapattı.Bu konuda şimdiye kadar yapılan tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığı öğrenildi. Bölge kaynakları da düşürülen uçak hadisesinden sonra Türkiye savaş uçaklarının Afrine yönelik herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini doğruluyorlar. Rus basını, düşürülen uçaklarının, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu […]

Suriye, Türkiye’nin hava sahasını kullanmasına izin vermiyor
  • 7 Şubat 2018 17:23

İznews / İhsan Kaçar – Rusya,en son düşürülen uçağından sonra Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunda kullandığı Suriye hava sahasını kapattı.Bu konuda şimdiye kadar yapılan tüm görüşmelerin sonuçsuz kaldığı öğrenildi. Bölge kaynakları da düşürülen uçak hadisesinden sonra Türkiye savaş uçaklarının Afrine yönelik herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini doğruluyorlar.

Rus basını, düşürülen uçaklarının, Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından düşürüldüğünü ve bunun sorumlusunun da Türkiye olduğunu yazdı.

Şam yönetimi,Türkiye’nin Rusya’dan izin alarak Suriye hava sahasını Afrine yönelik müdahalede kullanmasından oldukça rahatsız. Şam Yönetimi dün yaptığı açıklamada, Halep İline hava savunma sistemi yerleştirdiklerini ve (Türkiye kast edilerek) izin vermedikleri yabancı uçaklara karşı savunma sisteminin devreye gireceğini duyurdular.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, iki gün önce yağtığı açıklamada: “Rusya ile tekrardan hava sahasını kullanmamız için anlaşma sağlandı.” ifadelerini kullanmıştı. Açıklamadan sonra da şimdiye kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Bölgeden kaynaklar, Şam yönetiminin Türkiye’nin, Suriye hava sahasını izinsiz olarak kullanmasına şiddetle karşı çıktıkları için konunun şimdilik muamma kaldığını ve görüşmelerin devam ettiğini aktardılar.

Bunun üzerine,Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üst düzey kurmaylarının dün gece bu durumu değerlendirdikleri öğrenildi. Konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.