Süper Lig takımları teknolojiden uzak

Hayatın her noktasına giren teknoloji futbol dünyasında da etkisini hissettiriyor. Avrupa’nın önde gelen altı liginde mücadele eden kulüplerin mobil uygulamalarını incelendiğinde İngiltere Premier Ligi’ndeki 20 takımın 19’unun, İspanya La Liga’da da 20 takımın 12’sinin resmi uygulaması bulunuyor. Süper Lig’de ise 18 takımın sadece sekizinin resmi uygulaması var. Avrupa’daki diğer liglerde mobil uygulama oranı yüzde 66 […]

Süper Lig takımları teknolojiden uzak
  • 2 Ocak 2018 23:19

Hayatın her noktasına giren teknoloji futbol dünyasında da etkisini hissettiriyor. Avrupa’nın önde gelen altı liginde mücadele eden kulüplerin mobil uygulamalarını incelendiğinde İngiltere Premier Ligi’ndeki 20 takımın 19’unun, İspanya La Liga’da da 20 takımın 12’sinin resmi uygulaması bulunuyor. Süper Lig’de ise 18 takımın sadece sekizinin resmi uygulaması var. Avrupa’daki diğer liglerde mobil uygulama oranı yüzde 66 iken, Türkiye’de bu oran yaklaşık yüzde 44.

⦁ İngiltere Premier Ligi’nde mobil uygulaması bulunmayan tek kulüp iki sezon önce şampiyonluğa ulaşan Leicester City.
⦁ Almanya’da geçen sezonu ikinci sırada tamamlayan Leipzig’in mobil uygulaması yok. Ayrıca Hannover’in de mobil uygulaması bulunmuyor.
⦁ Avrupa’nın en çok takip edilen liglerinden Fransa, İspanya ve İtalya’da mobil uygulamalara İngiltere ile Almanya’ya göre daha az ilgi gösteriliyor. İspanya’da sekiz, Fransa ile İtalya’da dokuz kulüp resmi uygulama hazırlamadı.
⦁ Uygulamaların indirilme sayılarına bakıldığında Alman kulüpleri, İngiliz ekiplerini soluyor. Sekiz Bundesliga takımının uygulaması 100 binden fazla indirildi. İngiltere’de ise bu rakama sadece altı büyük kulüp ulaşabildi.
⦁ İspanya’da Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid; Fransa’da PSG, Lyon ve Marsilya, İtalya’da da Juventus, Milan, Napoli ve Roma 100 bin indirme barajını aşmayı başardı.
⦁ Türkiye’de sadece Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Başakşehir, Kayserispor, Alanyaspor, Göztepe ve Bursaspor’un resmi mobil uygulaması bulunuyor.