Suikast İddialarına İlişkin O İsim İfade Verdi!

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, Avrupa’da yaşayan akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderine yönelik suikast yapılacağı girişiminde bulunulacağına dair istihbarat aldıkları yönündeki açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesine başvuruldu. Ankara Adliyesi’ne giden Paylan, burada ifade verdi. Paylan’ın “Türkiye’de Hrant Dink gerçeği var. Kendisi arkadaşımdı. O dönemle hedef gösterildi. Yurt dışına çıkmasını istedim ama gitmedi ve […]

Suikast İddialarına İlişkin O İsim İfade Verdi!
  • 12 Ocak 2018 00:17
  • 12 Ocak 2018 00:20

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, Avrupa’da yaşayan akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderine yönelik suikast yapılacağı girişiminde bulunulacağına dair istihbarat aldıkları yönündeki açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesine başvuruldu. Ankara Adliyesi’ne giden Paylan, burada ifade verdi. Paylan’ın “Türkiye’de Hrant Dink gerçeği var. Kendisi arkadaşımdı. O dönemle hedef gösterildi. Yurt dışına çıkmasını istedim ama gitmedi ve öldürüldü. Şimdi de aralarında Can Dündar’ın da bulunduğu bazı kişiler ve HDP’liler, siyasiler ve medya tarafından hedef gösterildi. Almanya’dan bu kişilere suikast düzenleneceği yönünde duyumlar aldık. Bu konuda somut bir bilgi ve belge yok. Duyumlar üzerine açıklama yaptım” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Garo Paylan, 20 Aralık 2017’de TBMM’de yaptığı açıklamada, “Başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan Türkiyeli Alevi ve Ermeni toplumları temsilcileri ve AKP iktidarında ülkeyi terk etmek zorunda kalmış gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, kanaat önderlerine yönelik eylem hazırlığı içinde olan grupların, ses getirecek bir eylem için harekete geçtiği bilgisi tarafıma ulaştı” demişti. Paylan elindeki bilgileri hükümetle de paylaştığını söylemişti.