Soçi görüşmeleri bugün başlıyor: Kürtler görüşmelere katılacak mı?

İZNEWS/HABER MERKEZİ – Moskova’nın inisiyatifiyle Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Suriye’deki içsavaşa siyasi çözüm bulmayı amaçlayan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” bugün başlıyor. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde ilk gün, katılımcı heyetlerin sayım ve kaydı ile geçecek. Suriye’nin siyasi geleceğinin görüşüleceği asıl genel oturum ise yarın (30 Ocak 2018) gerçekleştirilecek. Soçi’deki Suriye kongresine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılmayacağı […]

Soçi görüşmeleri bugün başlıyor: Kürtler görüşmelere katılacak mı?
  • 29 Ocak 2018 08:41
  • 29 Ocak 2018 13:55

İZNEWS/HABER MERKEZİ – Moskova’nın inisiyatifiyle Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde Suriye’deki içsavaşa siyasi çözüm bulmayı amaçlayan “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi” bugün başlıyor. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde ilk gün, katılımcı heyetlerin sayım ve kaydı ile geçecek. Suriye’nin siyasi geleceğinin görüşüleceği asıl genel oturum ise yarın (30 Ocak 2018) gerçekleştirilecek.

Soçi’deki Suriye kongresine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılmayacağı bilinirken, onun yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov kongre salonunu ziyaret edip Kremlin’in mesajını iletecek. Rus heyetinin başında Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiyev bulunacak. Kongre inisiyatifini destekleyen Astana süreci ortakları Türkiye ve İran’ı ise Dışişleri Bakan Yardımcıları temsil edecek.

Kimler katılıyor?

İki gün sürmesi öngörülen kongreye Astana müzakere süreci ortakları Türkiye ile İran da katılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki Cenevre müzakere turlarında muhaliflerin temsilcisi olan Yüksek Müzakere Komitesi (YMK) Başkanı Nasır Hariri, Soçi kongresini ‘boykot’ edeceklerini duyurmuştu. Kahire ve Riyad grupları ise henüz karar vermedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Kürtler, Suriye nüfusundaki oranlarına uygun olarak temsil edilecek. Katılacaklar” açıklamasında rağmen Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Favza Yusuf, “Afrin’de bir değişiklik olmaması durumunda Soçi kongresine katılmayacağımızı söylemiştik.” açıklamasını yaparak görüşmelere katılmayacaklarını duyurdu.