‘OHAL’in Uzatılması Suçtur’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bilgen, ilk olarak Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in uzatılacak olmasına ilişkin yöneltilen bir soruyu yanıtladı. Bilgen, “Türkiye ya OHAL’i bitirecek ya da demokrasi iddiasını bütünüyle bitirecek. Ocak’taki ilk uzatmada usul ve şekil yönünde bile usulsüzlük yapılarak OHAL uzatıldı. Yapılmamış bir MGK’yi referans alarak bu […]

‘OHAL’in Uzatılması Suçtur’
  • 8 Ocak 2018 19:04

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bilgen, ilk olarak Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in uzatılacak olmasına ilişkin yöneltilen bir soruyu yanıtladı. Bilgen, “Türkiye ya OHAL’i bitirecek ya da demokrasi iddiasını bütünüyle bitirecek. Ocak’taki ilk uzatmada usul ve şekil yönünde bile usulsüzlük yapılarak OHAL uzatıldı. Yapılmamış bir MGK’yi referans alarak bu tasfiye kararı Meclis’e gönderildi. OHAL o şekilde uzatıldı. Bütün bunlar suçtur. Sahte evrak kapsamındadır. OHAL’in daha fazla uzatılmaması gerektiğini, daha fazla insanın ekmeği ile oynanmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

‘Bahçeli bahane aramasın’

Bahçeli’nin “HDP-CHP ve İyi Parti zaten bir aradalar” sözlerine yanıt veren Bilgen, “Kendisi, hangi gündemle siyaset yapmak istiyorsa bizi bahane etmeden bunu yapabilir. Bütün toplumsal kesimlerle buluşmanın bu ülkede daha insanca yaşamak için ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Toplumun büyük kesimi OHAL mağdurudur bunun sona ermesi için bu kesimlerin güç birliği yapması gerekiyor” diye konuştu. Kürt bloku ile herhangi bir çalışmaları olup olmadığı sorusunda yanıt veren Bilgen,”Genel olarak görüşme arayışları devam ediyor. Elbette Türkiye’nin bütün sorunlarının farklı çatılar altında olsalar da birlikte siyaset yapabilecek partilerin bir araya gelerek çözülebileceğini düşünüyoruz. Bunları değerli görüyoruz. Ortak çalışma platformlarını yaratmaya yönelik çalışmalarımızda sürüyor” dedi.