Nolan: 2001: A Space Odyssey okul öncesi çocuklara izletilmeli

Christopher Nolan, II. Dünya Savaşı temalı filmi Dunkirk ile ödül sezonuna hazırlanırken bir yandan da adının geçtiği Blade Runner 2049 ve 2001: A Space Odyssey filmleri hakkında konuştu. Blade Runner’ın devam filmini yönetmek isteyip istemediği ile ilgili konuşan Nolan şunları söyledi “Denemenin, yeniden çekmenin ve hikayeyi layığıyla takip etmenin çok zor olduğu bir sürü film […]

Nolan: 2001: A Space Odyssey okul öncesi çocuklara izletilmeli
  • 6 Ocak 2018 18:15

Christopher Nolan, II. Dünya Savaşı temalı filmi Dunkirk ile ödül sezonuna hazırlanırken bir yandan da adının geçtiği Blade Runner 2049 ve 2001: A Space Odyssey filmleri hakkında konuştu. Blade Runner’ın devam filmini yönetmek isteyip istemediği ile ilgili konuşan Nolan şunları söyledi “Denemenin, yeniden çekmenin ve hikayeyi layığıyla takip etmenin çok zor olduğu bir sürü film var. Mesela Interstellar filminin 2001: A Space Odyssey ile bağlantılı olduğunu söyleyen bir sürü insan var. Bu yüzden böyle yeniden uyarlanacak bir film için kendi yolunu bulman gerek.” Christopher Nolan, Blade Runner 2049’u yönetmek istemediğini belirtse de,  Dennis Villeneuve’ün çektiği filmi beğenmediği anlamına gelmiyor. Nolan, filmi büyük bir beğeniyle izlediğini ve Villeneuve’in zor olsa da bu işin altından gerçekten başarıyla çıktığını söyledi.

Stanley Kubrick’in başyapıtı olan 2001: A Space Odyssey’in, hayatındaki yerine değinen Nolan, filmi çocuklarına dört yaşındayken izlettiğini söyledi. Böyle bir filmin o yaştaki çocuklar için faydasız olduğu düşünülse de Nolan bunun tam tersini düşünüyor. Nolan, “Sanırım, o yaşlar bir şeyleri özümsemek için çok önemli bir dönem. Bu yüzden de 2001: A Space Odyssey filminin okul öncesi çocuklara izletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu bana da oldu. Ben 7 yaşında izledim. Saf bir sinematik evren olduğunu düşündüm. Bu beni son derece şaşkına döndürdü ama heyecanlandırdı da” ifadelerini kullandı.

Christopher Nolan’ın, II. Dünya Savaşı temalı filmi Durkirk, Critics Choice Ödülleri’nde 8 dalda aday gösterilirken, Altın Küre’de de en iyi film ve en iyi yönetmen dalında aday gösterildi.