Müdahale Azez’de mi başlayacak?

İhsan Kaçar / Daha önce sıkça Afrin’e birkaç koldan müdahale edeceği iddiasıyla gündeme gelen Türkiye, ABD ve Rusya’nın telkini  karşısında, gerekçeleri ortadan kaldırmak için, ilk etapta, Azez’de bulunan ve kendisine yakın duran Özgür Suriye grupları ile  Afrin’e müdahale etmeye hazırlanıyor. ABD ve Rusya’nın direk bir müdahalenin ‘kaos’ yaratacağı uyarısı üzerine, Türkiye, Afrin saldırısını gerekçelendirmek için, […]

Müdahale Azez’de mi başlayacak?
  • 19 Ocak 2018 12:42

İhsan Kaçar / Daha önce sıkça Afrin’e birkaç koldan müdahale edeceği iddiasıyla gündeme gelen Türkiye, ABD ve Rusya’nın telkini  karşısında, gerekçeleri ortadan kaldırmak için, ilk etapta, Azez’de bulunan ve kendisine yakın duran Özgür Suriye grupları ile  Afrin’e müdahale etmeye hazırlanıyor.

ABD ve Rusya’nın direk bir müdahalenin ‘kaos’ yaratacağı uyarısı üzerine, Türkiye, Afrin saldırısını gerekçelendirmek için, ilk etapta ÖSO ile yapmak için strateji değişikliğine gitti.

Bölgedeki kaynaklardan aldığımız bilgiye göre; şimdilerde böyle bir senaryonun konuşulduğunu, dün akşamdan bu yana Azez bölgesine farklı bir hareketleme olduğunu ve Türkiye’den üst düzeyde birçok askeri heyetin bölgeye intikal ettiğini söylediler.

Türkiye, Afrine yönelik düşünülen olası müdahaleyi  Azez hattında başlayarak gerekçelendirmek istediğini belirten kaynaklar, “Türkiye bu müdahaleyi sınır hatlarında obüs atışlıyla destekleyecek” iddiasında bulundular.

Dün gece Azez bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Karşılıklı topçu atışlarında 14 kişi yaralanmıştı.

ÖSO grupları sosyal medya üzerinden yeni fotoğraflar paylaşarak, son hazırlıklarının yapıldığını duyurdular.