HRW: S.Arabistan, Savaş Suçu İşliyor

Merkezi ABD’de bulunan sivil toplum kuruluşu Human Rights Watch -İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW),tarafından açıklanan yeni raporda,  S. Arabistan’ın, Yemen’de uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yemen’deki Huti asilerini bombalayan Suudi liderliğindeki  koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği saldırılardan 87’sinin  uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bu saldırıların yaklaşık 1.000 sivilin ölümüne yol açtığını söyledi. Huti asileri, […]

HRW: S.Arabistan, Savaş Suçu İşliyor
  • 19 Ocak 2018 11:00

Merkezi ABD’de bulunan sivil toplum kuruluşu Human Rights Watch -İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW),tarafından açıklanan yeni raporda,  S. Arabistan’ın, Yemen’de uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Yemen’deki Huti asilerini bombalayan Suudi liderliğindeki  koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği saldırılardan 87’sinin  uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bu saldırıların yaklaşık 1.000 sivilin ölümüne yol açtığını söyledi.

Huti asileri, Kuzey Yemen’in büyük kısmını kontrol ediyor ve Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık tarafından desteklenen Suudi ittifakı, Mart 2015’ten bu yana Huti’lere karşı savaşa devam ediyor.

Koolisyon’un başlattığı Savaş, Arap dünyasının fakir ulusu Yemen’de 10.000’i aşkın insanın ölümüne neden oldu. Yemen’de milyonlarca kişi ise, salgın hastalıklar ve açlıkla mücadele ediyor.

Suudi liderliğindeki koalisyon savaş suçu iddialarını reddetse de, HRW raporunda, S. Arabistan’da “barışçıl faaliyetler ve eylemlere katılan insanların da “belirsiz suçlamalarla” hüküm giydiği ve hapis cezalarına çarptırıldığını belirtti..