Lavrov, BM’yi Suriye için göreve çağırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye Ulusal Kongresi’nin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran’la birlikte Suriye’ye yeni anayasası için gerekli her türlü yardımı yapacaklarını belirterek “Artık BM’den Soçi’de varılan kararlar doğrultusunda sonuca ulaşmasını bekliyoruz.” dedi. BM temsilcisi De Mistura da “verimli”  olarak değerlendirdiği görüşmeler sonucunda 50 kişiden oluşan bir anayasa komitesi kurulmasına karar verildiği söyledi. Soçi […]

Lavrov, BM’yi Suriye için göreve çağırdı
  • 31 Ocak 2018 10:04
  • 31 Ocak 2018 13:01

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye Ulusal Kongresi’nin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran’la birlikte Suriye’ye yeni anayasası için gerekli her türlü yardımı yapacaklarını belirterek “Artık BM’den Soçi’de varılan kararlar doğrultusunda sonuca ulaşmasını bekliyoruz.” dedi. BM temsilcisi De Mistura da “verimli”  olarak değerlendirdiği görüşmeler sonucunda 50 kişiden oluşan bir anayasa komitesi kurulmasına karar verildiği söyledi.

Soçi Konferansı  kapsamında Türkiye ve İran’dan yetkililerle bir araya geldiklerini anlatan Lavrov, “Ortaklarımızla, bugün düzenlenen kongrenin sonuçlarını teşvik edeceğimizi ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın, Suriye’de herkesi kucaklayan anlaşmalara ulaşmasında her türlü yardımı yapacağımızı teyit ettik” dedi.

Garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran’ın BM’ye 50 kişiden oluşan üç ayrı liste sunacağını anlatan de Mistura, taraflarla istişare ettikten sonra 150 kişi arasından 50 kişilik bir komisyon oluşturacağını ve teoriden uygulamaya geçileceğini söyledi.