Mahmud Abbas: Kudüs, dolar ya da altınla satın alınamaz

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Ofisi, 300 milyon dolarlık yardımı kesebileceğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’a ‘Kudüs dolarlarla ya da altınla satın alınamaz diye cevap verdi. Trump’ın, Filistin yönetimini müzakere masasına gelmeye zorlamak için ABD’nin yaptığı yarımları kesebileceği ifadelerine Filistin’den yanıt gecikmedi. Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeyna ise […]

Mahmud Abbas: Kudüs, dolar ya da altınla satın alınamaz
  • 3 Ocak 2018 21:56
  • 4 Ocak 2018 14:53

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Ofisi, 300 milyon dolarlık yardımı kesebileceğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’a ‘Kudüs dolarlarla ya da altınla satın alınamaz diye cevap verdi.

Trump’ın, Filistin yönetimini müzakere masasına gelmeye zorlamak için ABD’nin yaptığı yarımları kesebileceği ifadelerine Filistin’den yanıt gecikmedi. Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Rudeyna ise “Kudüs Filistin’in ebedi başkentidir ve dolarlarla ya da altınla satın alınamaz” dedi.

Trump, Kararın Ortadoğu’ya Barış Getireceğini Savunmuştu
ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında yaptığı açıklamayla ABD’nin, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklamış, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin de Kudüs’e taşınacağını söylemişti. Trump bu adımın Ortadoğu barış sürecine tehdit teşkil etmektense müzakereleri ileri taşıyacağını savunmuştu. ABD’nin kararına başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülkeden tepki gelmiş, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, ABD’nin Kudüs kararından dönmesi için yapılan çağrı ezici çoğunlukla kabul edilmişti.