Erdoğan: Biz toprak istemiyoruz

İznews/Haber Merkezi – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma ziyareti öncesi İtalyan basınına konuştu. Türkiye tarafından Suriye’nin Afrin kentine başlatılan operasyonunu değerlendiren Erdoğan, “Çok açık olacağım: biz toprak istemiyoruz. Suriye’nin bütünlüğüne katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ile 2015 kilometrekarelik bir alanı kurtararak, üç bin IŞİD üyesini etkisiz hale getirdiklerini, 130 bin Suriyelinin evlerine geri […]

Erdoğan: Biz toprak istemiyoruz
  • 4 Şubat 2018 16:47
  • 4 Şubat 2018 16:48

İznews/Haber Merkezi – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma ziyareti öncesi İtalyan basınına konuştu. Türkiye tarafından Suriye’nin Afrin kentine başlatılan operasyonunu değerlendiren Erdoğan, “Çok açık olacağım: biz toprak istemiyoruz. Suriye’nin bütünlüğüne katkı sağlayacağız” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ile 2015 kilometrekarelik bir alanı kurtararak, üç bin IŞİD üyesini etkisiz hale getirdiklerini, 130 bin Suriyelinin evlerine geri dönmesini sağladıklarını anlattı. Rakka’ya operasyon düzenlenirken PYD-YPG’nin, IŞİD ile anlaşma yaparak, çok sayıda teröristin kaçmasını sağladığını söyleyen Erdoğan, bunların pek çoğunun Afrin’de olduğunu belirtti.

Papa’nın, Ortadoğu’da Hristiyan azınlığa yönelik şiddete karşı birçok kez açıklamaları olduğu anımsatılan ve bunun nasıl durdurulabileceği sorusu yöneltilen Erdoğan, “Ortadoğu’da farklı inançlar, barış içinde yan yana yüzyıllarca birlikte yaşadı. Buradaki durum, dış müdahaleler, aşırı ideolojiler ve IŞİD ve El Kaide gibi teröristlerin neden olduğu çatışmalardan dolayı daha da kötüleşti. Ortadoğu’daki terör, sadece Hristiyanlara değil Müslümanlara da zarar veriyor. IŞİD’in kurbanlarının çoğu Müslüman. Sadece bir tarafın haklarına odaklanmak hata olur. Papa’nın Rohingya Müslümanlarının acısına dikkat çekmesi de dünya için bir örnek olmalı” diye konuştu.