‘Erdoğan Paris’te Avrupa Birliği’ne el uzatıyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili görüşmelerde bulunmak üzere Paris’te olacak. Ziyaret Fransız basınında geniş yer buldu. Fransız Gazeteleri, Türkiye’nin amacının AB ile bir süredir durgunlaşan ilişkileri canlandırmak olduğunu yazdı. Ziyarete geniş yer veren ve özel değerlendirmede bulunan Le Figaro gazetesinin ziyaret ile ilgili haberinin başlığı “Erdoğan Paris’te AB’ye el […]

‘Erdoğan Paris’te Avrupa Birliği’ne el uzatıyor’
  • 5 Ocak 2018 15:08
  • 5 Ocak 2018 18:22

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili görüşmelerde bulunmak üzere Paris’te olacak. Ziyaret Fransız basınında geniş yer buldu. Fransız Gazeteleri, Türkiye’nin amacının AB ile bir süredir durgunlaşan ilişkileri canlandırmak olduğunu yazdı. Ziyarete geniş yer veren ve özel değerlendirmede bulunan Le Figaro gazetesinin ziyaret ile ilgili haberinin başlığı “Erdoğan Paris’te AB’ye el uzatıyor”. Haberde, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra binlerce kamu çalışanın tasfiyesine ve insan haklarına ilişkin kaygıların Macron tarafından dile getirileceği, Erdoğan’ın gündeminde ise Suriye’deki gelişmeler ve Kudüs olacağı ayrıca Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflediği belirtiliyor. Sciences-Po Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Jana Jabbour, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti hakkında şu yorumu yaptı: “Bu ziyaret, darbe girişimi ve (Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini genişleten) anayasa referandumundan sonra duraksayan Avrupa’yla ilişkileri canlandırmayı amaçlıyor. Irak, Suriye ve (İran’a yaptırımları delmekle suçlanan Türk bankacının suçlu bulunmasıyla) ABD ile ilişkilerin zora girdiği bir dönemde, Erdoğan için bu ziyaret AB üyeliği sürecine yeni bir momentum kazandırmak için bir fırsat.”

Macron’dan ifade özgürlüğü eleştirisi
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Paris ziyareti öncesi Türkiye’yi basın özgürlüğü konusunda sert bir dille eleştirdi. “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yapılan müdahalelere” dikkat çeken Macron, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’nin Avrupa değerlerine uyması gerektiğini belirterek, bu konuyu Cumhurbaşkanı Edoğan ile yapacağı görüşmede gündeme getireceğini söyledi.