Erdoğan ile Macron Telefonda Suriye’yi Görüştüler!

Haber Merkezi | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Macron ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider, Suriye’deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çektiği görüşmede, Suriye’deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyinde oy birliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi. […]

Erdoğan ile Macron Telefonda Suriye’yi Görüştüler!
  • 26 Şubat 2018 14:40
  • 27 Şubat 2018 15:55

Haber Merkezi | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mevkidaşı Macron ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre iki lider, Suriye’deki son gelişmeleri ve ikili ilişkileri ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’deki operasyonda sivillerin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığına dikkati çektiği görüşmede, Suriye’deki insani durumla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyinde oy birliğiyle kabul edilen ateşkes çağrısına da değinildi. Bu gelişmenin memnuniyet verici olduğunu belirten iki lider, başta Doğu Guta olmak üzere insani durumun iyileşmesi için ateşkesin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

SURİYE ÇÖZÜMÜ İÇİN ORTAK ÇABA MESAJI

Görüşmede, Suriye’de siyasi çözüm için ortak çaba harcamanın önemine işaret edildi. Kıbrıs’a da değinilen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, münhasır ekonomik bölge ve hidrokarbon kaynakları konularında KKTC ve Türkiye’nin hassasiyetlerini hatırlattığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, önümüzdeki süreçte de temas halinde olma kararlılıklarını teyit ettiler.