Ceylan ve  Kiyarüstemi Sinemasındaki Benzerlikler

Haber Merkezi | Nuri Bilge Ceylan ve Abbas Kiyarüstemi gibi iki büyük yönetmenin sinemasının benzerliğini harmanlayarak sunan başarılı bir video çalışması yayınlandı.”Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Kirazın Tadı”, “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” gibi başarılı filmlerin bir arada akıp gittiği çalışma, Abdullah Korkut tarafından hazırlandı. İran Yeni Dalga akımının ve dünya sinemasının en saygı duyulan isimlerinden  Abbas […]

 Ceylan ve  Kiyarüstemi Sinemasındaki Benzerlikler
  • 6 Mart 2018 00:39
  • 6 Mart 2018 00:38

Haber Merkezi | Nuri Bilge Ceylan ve Abbas Kiyarüstemi gibi iki büyük yönetmenin sinemasının benzerliğini harmanlayarak sunan başarılı bir video çalışması yayınlandı.”Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Mayıs Sıkıntısı”, “Kirazın Tadı”, “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” gibi başarılı filmlerin bir arada akıp gittiği çalışma, Abdullah Korkut tarafından hazırlandı.

İran Yeni Dalga akımının ve dünya sinemasının en saygı duyulan isimlerinden  Abbas Kiyarüstemi,filmlerinde, şiirsel diyaloglar ile politik ve felsefi konularla ilgili alegorik bir anlatım tarzına yer verir.Yarattığı kendine özgü  yönetmenlik tarzıyla, sinema dünyasını etkileyen yönetmenlerin başında gelen Kiyarüstemi, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi sinemasında basitlik ve karmaşıklık kavramlarını harmanlayarak kurgu dışı ögelerden beslenir. Hayatın vazgeçilmezi,zıtlıkların uyumunu,sinemasında sıklıkla kullanan yönetmen;hikayelerinde genellikle karşıt duygulardan beslenirken görsel ve işitsel tekniğinde de aynı zıtlık kavramından yararlanmayı ihmal etmez. Edebiyattan,özellikle şiirden fazlasıyla etkilenen Kiyarüstemi, aynı zamanda fotoğrafçı ve şairdir. Birçok yetiyi bir arada bulunduran Kiyarüstemi,yaşadığı sürece bizimle buluşturduğu tüm yapımlarında bu belirgin özellikleriyle bizi sinemanın muazzam atmosferine dahil etmiş ve sinemanın nasıl uluslararası bir yapıya sahip olduğunu göstermeyi de başarmıştır.

Diğer yandan, ülkemiz sinemasının dünya çapında birbiri ardına çok önemli başarılar elde eden yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasından bahsetmek gerekirse aslında Kiyarüstemi için sarf ettiğimiz cümlelerin birer benzerini kuruyor gibi hissedebiliriz.Benzer bir biçimde fotoğraf geçmişine sıkı sıkıya bağlı ve bunu filmlerinin her karesine ustalıkla yansıtmayı başaran Nuri Bilge Ceylan’ın sinemasında Kiyarüstemi izleri yakalamak da elbette mümkün.