Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı’nda , Suudi Arabistan ve BAE’ye övgü dolu sözler

Haber Merkezi I  ABD’deki Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansının sözcüsü, İsrail yanlısı Yahudi lobi grubu AIPAC’ı, Suudi Arabistan Başbakanı Muhammed bin Salman’ı ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğini desteklemeye çağırdı. ABD’nin başkenti Washington’da yapılan yıllık konferansa başkanlık yapan Steve Greenberg, yaptığı açıklamada her iki ülkeyi ziyaret ettiğini ve iki ülke liderinin de İsrail’e karşı “hoşgörülü” olduğunu […]

Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı’nda , Suudi Arabistan ve BAE’ye övgü dolu sözler
  • 5 Mart 2018 23:28
  • 5 Mart 2018 23:42

Haber Merkezi I  ABD’deki Büyük Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansının sözcüsü, İsrail yanlısı Yahudi lobi grubu AIPAC’ı, Suudi Arabistan Başbakanı Muhammed bin Salman’ı ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğini desteklemeye çağırdı.

ABD’nin başkenti Washington’da yapılan yıllık konferansa başkanlık yapan Steve Greenberg, yaptığı açıklamada her iki ülkeyi ziyaret ettiğini ve iki ülke liderinin de İsrail’e karşı “hoşgörülü” olduğunu ve “terörle mücadele” konusunda İsrail’e destek vermeyi taahhüt ettiklerini söyledi.

Ayrıca toplantıya katılanları, Suudi Arabistan lideri Mohammed bin Salman’ın Suudi Arabistan’ı değiştirme çabalarına destek vermeye çağıran Greenberg, “Gerçek değişim teşvik edilmelidir” dedi.

İsrail’in eğitim ve diaspora işleri bakanı aşırı sağcı Naftali Bennett ise yaptığı konuşmada, İran’ı saldırıya uğraması gereken ahtapotun başı olarak tanımlayıp, Suudi Arabistan için ise, “Biz de diğer ülkelerin nükleer müdahalesine izin vermemeliyiz, Suudi Arabistan’ın nükleer enerjiye sahip olmasını önlemeliyiz. ” ifadelerini kullandı.

“İran ortak düşmanımızdır”

Eski İsrail dışişleri bakanı Danny Ayalon ise, “Suudi liderlerle iyi ilişkilere” sahip olduğunu ve İsrail’in Arap Körfezindeki Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn ülkeleriyle çok fazla ortak düşmana sahip olduğunu, özellikle İran’ın bölgedeki yükselen gücüne karşı koymak için birlikte hareket etmek gerektiğini belirtip, “İran ortak düşmanımızdır.” dedi.