BM: Myanmar’da etnik temizlik devam ediyor

Haber Merkezi  I  Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü, Myanmar’ın Rohingya bölgesinde etnik temizliğin devam ettiğini söyledi. Üst düzey bir B.M. insan hakları yetkilisi yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin saldırıları sonrası yaklaşık 700.000 kişinin Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığını, uluslararası kamuoyundan gelen baskılara rağmen, altı aydan fazla süredir Myanmar’ın Rohingya Müslümanlarının “etnik temizliği”nin devam ettiğini söyledi. “Rohingya’lı Müslümanların Myanmar’da etnik […]

BM: Myanmar’da etnik temizlik devam ediyor
  • 6 Mart 2018 09:23

Haber Merkezi  I  Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü, Myanmar’ın Rohingya bölgesinde etnik temizliğin devam ettiğini söyledi.

Üst düzey bir B.M. insan hakları yetkilisi yaptığı açıklamada, Myanmar hükümetinin saldırıları sonrası yaklaşık 700.000 kişinin Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldığını, uluslararası kamuoyundan gelen baskılara rağmen, altı aydan fazla süredir Myanmar’ın Rohingya Müslümanlarının “etnik temizliği”nin devam ettiğini söyledi.

“Rohingya’lı Müslümanların Myanmar’da etnik temizliği devam ediyor.”

BM İnsan Hakları Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki mülteci kamplarına dört günlük bir ziyarette bulunmasının ardından, “Cox’un Bazarında gördüğümüz ve duyduğumuz şeylerden başka sonuç çıkarabileceğimi sanmıyorum. Rohingya’ya karşı yaygın ve sistematik şiddetin sürdüğü görülüyor” dedi.

Gilmour, “Şiddetin doğası, geçtiğimiz yıl çılgınca kana bulundırma ve kitlesel tecavüz olaylarından sonra, geride kalan Rohingya’lıları evlerinden Bangladeş’e göç etmek zorunda bırakmak için tasarlanmış daha düşük yoğunlukta bir terör kampanyası ve zorla aç bırakma eylemine dönüştü.” ifadelerini kullandı.