Beyaz Saray’dan Esad rejimine saldırı uyarısı!

Haber Merkezi  I  Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde,Suriye’deki son gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sanders’in gündeminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından geçen cumartesi günü alınan Suriye genelinde “insani ateşkes” kararı vardı. BM’nin kararına rağmen süren saldırılar üzerinden Esad rejimini uyaran Sanders, “Başkan (Trump), Esad rejimine karşı zaten daha önce uyarı yaptı. Bu mesajı […]

Beyaz Saray’dan Esad rejimine saldırı uyarısı!
  • 27 Şubat 2018 14:27

Haber Merkezi  I  Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde,Suriye’deki son gelişmelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sanders’in gündeminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından geçen cumartesi günü alınan Suriye genelinde “insani ateşkes” kararı vardı. BM’nin kararına rağmen süren saldırılar üzerinden Esad rejimini uyaran Sanders, “Başkan (Trump), Esad rejimine karşı zaten daha önce uyarı yaptı. Bu mesajı aynen koruyoruz. Saldırıların derhal durması gerektiğini söylüyorsak kastımız tam olarak budur ancak spesifik adımlar anlamında ne yapacağımızı buradan açıklayacak değilim. Suriye rejiminin bunu ciddiye alması gerekir.”dedi.

BM Güvenlik Konseyinde 24 Şubat’ta, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alınmıştı. Oy birliğiyle alınan bu kararda, Suriye geneline insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ”durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ”gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.