Sri Lanka’da Budist-Müslüman çatışması

Haber Merkezi I  Sri Lankanın doğusundaki Sinhalese bölgesinde çoğunluğu Budistlerinin oluşturduğu grup ile Müslüman azınlık arasında çıkan çatışmada en az beş kişi yaralandı, birçok dükkan ve cami hasar gördü. Geçtiğimiz yıl Müslümanların Budistleri İslama çağırması ve Budist arkeolojik alanlarını tahrip etmeye kalkması nedeniyle iki toplum arasında gerilim tırmanmıştı. Sinhalese Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekara, Budist bir grubun bir […]

Sri Lanka’da Budist-Müslüman çatışması
  • 27 Şubat 2018 14:33
  • 27 Şubat 2018 17:02

Haber Merkezi I  Sri Lankanın doğusundaki Sinhalese bölgesinde çoğunluğu Budistlerinin oluşturduğu grup ile Müslüman azınlık arasında çıkan çatışmada en az beş kişi yaralandı, birçok dükkan ve cami hasar gördü.

Geçtiğimiz yıl Müslümanların Budistleri İslama çağırması ve Budist arkeolojik alanlarını tahrip etmeye kalkması nedeniyle iki toplum arasında gerilim tırmanmıştı.

Sinhalese Polis Sözcüsü Ruwan Gunasekara, Budist bir grubun bir camiye, dört dükkana ve birkaç araca saldırı düzenlediğini, polisin doğuda konuşlanarak huzursuzluğu kontrol altına aldığını söyledi.

Geçen yıl uluslar arası diplomatlar Müslümanlara karşı uygulanan şiddeti kınadı ve hükümeti Müslümanlara ve camilere kundak dahil olmak üzere azınlık haklarını ve din özgürlüğünü korumaya çağırdı.

iz news

Başkan Maithripala Sirisena ve Başbakan Ranil Wickremasinghe azınlıkları korumak için söz verse de Müslümanlara yönelik saldırılar devam etti.

Müslümanlar, Sri Lanka’nın 21 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor. Budistler yaklaşık yüzde 70, Hindular yüzde 13 civarında.

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz yıl Sri Lanka’yı savaş suçları ve insan hakları ihlalleri konusunda yavaş ilerleme kaydetmekle eleştirdi. Birleşmiş Milletler ve hak savunucuları, savaşın sonlarına doğru Sri Lanka ordusunu binlerce sivili öldürmekle suçladı.