ABD’nin, SDG’yi “İkna ziyaretleri” devam ediyor

İZNEWS – İhsan Kaçar | Kuzey Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yapılan açıklamada, “Türkiyenin Afrine yönelik gerçekleştirdiği operasyonları kabul etmeyeceklerini ve güçlerinin o bölgeye gideceği” duyurulmuştu. Pentagon Sözcüsü yaptığı açıklamada “Sahadaki müttefiklerimizden bazıları Afrin kentine gittiler; çünkü orada aile ve akrabaları var.” ifadelerini kullandı. Sözcü, “Türkiye’nin Afrin operasyonu, IŞİD ile […]

ABD’nin, SDG’yi “İkna ziyaretleri” devam ediyor
  • 28 Şubat 2018 21:13
  • 1 Mart 2018 00:17

İZNEWS – İhsan Kaçar | Kuzey Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yapılan açıklamada, “Türkiyenin Afrine yönelik gerçekleştirdiği operasyonları kabul etmeyeceklerini ve güçlerinin o bölgeye gideceği” duyurulmuştu.

Pentagon Sözcüsü yaptığı açıklamada “Sahadaki müttefiklerimizden bazıları Afrin kentine gittiler; çünkü orada aile ve akrabaları var.” ifadelerini kullandı. Sözcü, “Türkiye’nin Afrin operasyonu, IŞİD ile yürütülen mücadelenin dikkatini dağıtıyor.” dedi.

Türkiye ve ÖSO’nun Afrin’e yönelik müdahaleleri devam ederken Kuzey Suriye’de de bunun rahatsızlığı devam ediyor. Deirezzor’da,son günlerde IŞİD’in SDG’ye yönelik etkili üç eylemi oldu. Bunun üzerine ABD ve Koalisyonun askeri yetkilileri, Suriye Demokratik Güçleri’nin Afrin operasyonu konusundaki dikkat dağınıklığı ile ilgili görüşmeler gerçekleştirmeye başladı. IŞİD’in Irak sınır hattında ve Doğu Deirezzor’da yeniden “etkili olma tehlikesi” Koalisyonu hareketlendirdi.

Bölgeden bilgi edindiğimiz bir kaynak, ABD askeri yetkililerinin, “Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini, operasyonun daha fazla ilerlememesi ve durması için, askeri ve siyasi olarak en üst düzeyde çalışmaların yürütüldüğüne…” yönelik bilgi aktardığını bildirdi.

Dün yaşanan bir gelişme ise; ABD ve Koalisyona bağlı üst düzey bir grup generalin, Kuzey Suriye’de, Suriye Demokratik Güçlerini ziyaret etmesi oldu. Ziyarete ilişkin kaynakların verdiği bilgiler şu şekilde: Ziyaretçiler, Demokratik Suriye Güçlerini Afrin’e geçmemesi konusunda ikna etmeye çalıştıklarını belirttiler. Ayrıca Türkiye ve ÖSO’nun Afrin kentine yönelik gerçekleştirilecekleri operasyona karşı çözüm bulmaya çalıştıklarını da SDG üst düzey yetkililerine aktarmaya geldiklerini söylediler.

Ayrıca askeri yetkililerin, Menbiç’e yönelik herhangi bir saldırı ihtimaline karşı Koalisyon askerlerini de denetledikleri gelen bilgiler arasında…