ABD’den gece yarısı Suriye açıklaması!

Haber Merkezi | ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Albey Robert Manning, “IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde ‘general’ Mazlum’u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. New York Times gazetesinde geçen hafta yayınlanan ve Suriye’de, sahadan kaleme alınan, 20 bin YPG’linin Türkiye’ye karşı savaşmak için Afrin’e geçtiği iddiasına yer veren haber de Pentagon’daki brifingin gündemindeydi. Manning, […]

ABD’den gece yarısı Suriye açıklaması!
  • 6 Mart 2018 08:12
  • 6 Mart 2018 11:24

Haber Merkezi | ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Albey Robert Manning, “IŞİD’ten kurtarılan bölgelerde ‘general’ Mazlum’u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

New York Times gazetesinde geçen hafta yayınlanan ve Suriye’de, sahadan kaleme alınan, 20 bin YPG’linin Türkiye’ye karşı savaşmak için Afrin’e geçtiği iddiasına yer veren haber de Pentagon’daki brifingin gündemindeydi. Manning, haberdeki rakamları doğrulayamayacağını söyledi. Manning Türkiye’nin Afrin’i hedef alan operasyonlarının IŞİD ile mücadeleyi aksatmaya başladığına ilişkin soruya şu sözlerle yanıt verdi:

“Bazı operasyonel duraksamalar olduğunun farkındayız. Bunlar çeşitli sebeplerle gerçekleşebiliyor. Ancak bizim Suriye’deki misyonumuz değişmedi. Hâlâ IŞİD’i yenmeye odaklıyız ve bunu yaparken SDG ana ortağımız olmayı sürdürüyor. IŞİD’ten kurtarılmış bölgelerde General Mazlum’u ve Suriyeli yerel güvenlik güçlerini desteklemeyi sürdüreceğiz. Biz Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunun dikkat dağıtan bir şey olduğunu daha önce de söyledik. Ama operasyonel duraksamalar bizi uzun vadeli hedefimizden alıkoyacak bir şey değil.” dedi.

Pentagon’un Ortadoğu masasından sorumlu sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway de bazı ek açıklamalarla Albay Manning’in sözlerine açıklık getirmeye çalıştı. Türkiye’nin operasyonunun, Suriye’de IŞİD’e karşı mücadeleyi aksatıp aksatmadığına ilişkin bir soruya, Galloway, bazı YPG’lilerin Orta Fırat Vadisi’ndeki pozisyonları bırakıp gittiğini söyledi.

Galloway’in açıklamalarının satır başları şöyle:

  • SDG içindeki bazı savaşçıların Orta Fırat Vadisi’ndeki pozisyonlarını bıraktığını gördük. Muhtemelen Afrin’e gitmişlerdir,ancak spekülasyon yapmak istemem. Ama artık orada (Orta Fırat Vadisi ) savaşmadıklarını biliyoruz. Bunun da operasyonel duraksama dediğimiz şeye neden olduğunu söylüyoruz. Ama SDG, IŞİD’ten kurtarılan yüzde 98’lik alanı kontrol etmeyi sürdürüyor. Biz de IŞİD’i hedef alan hava operasyonlarına devam ediyoruz.
  • Suriye’nin kuzeybatısındaki durumla ilgili kaygılarımız devam ediyor. Tüm tarafları IŞİD’i yenme, tansiyonu düşürmeye, Suriye’deki krizin çözümüne ve sivillerin korunması hedeflerine odaklanmaya çağırıyoruz.
  • Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği sağlama hakkına saygı duyuyoruz. Ancak öte yandan Türkiye-Suriye sınırındaki gerilimin düşürülmesi ve IŞİD karşıtı operasyonların kesintiye uğramadan devam etmesi için Türk muhataplarımızla temastayız.
  • IŞİD ile mücadeleye odaklandıkları sürece General Mazlum’u, kurtarılan alanlardaki yerel Suriye güvenlik güçlerini ve sivil konseyleri desteklemeye devam edeceğiz.

Binbaşı Galloway, şu ana kadar ABD’nin SDG içindeki Kürt unsurlara IŞİD ile mücadele için verdiği silah ve ekipmanın Afrin’e götürüldüğüne ilişkin bir durumun tespit edilmediğini kaydetti.

Galloway, bunu çok rahatlıkla takip edebildiklerini savundu ve ekledi: “Nerede mümkün olursa danışmanlarımız SDG’nin Kürt unsurlarına verilen silah ve ekipmanın sadece IŞİD’e karşı kullanılıp kullanılmadığını izleyecek. ABD’nin desteğinin amacı dışında kullanıldığına yönelik her iddia ciddiyetle takip edilecektir.”