ABD Komutanı Votel “Hepimiz, küresel toplum olarak SDF’ye minnettar olmalıyız”

İznews / Haber Merkezi – ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Demokratik Suriye Güçlerine destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. GAZETECİLERİN SORULARINI TELEKONFERANSLA YANITLADI ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye ve Irak’a ziyaretinin ardından bölgeden bir grup gazetecinin sorularını telekonferansla yanıtladı. General Votel, konuşmasına Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) hayatını kaybeden […]

ABD Komutanı Votel “Hepimiz, küresel toplum olarak SDF’ye minnettar olmalıyız”
  • 1 Şubat 2018 10:52

İznews / Haber Merkezi – ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Demokratik Suriye Güçlerine destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

GAZETECİLERİN SORULARINI TELEKONFERANSLA YANITLADI

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye ve Irak’a ziyaretinin ardından bölgeden bir grup gazetecinin sorularını telekonferansla yanıtladı.

General Votel, konuşmasına Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) hayatını kaybeden savaşçıları anarak başladı. “İŞİD’le mücadelede ortaklarımızın gösterdiği inanılmaz fedakarlığın altını çizmeliyiz. Irak ordusundan ve SDG’den binlerce kişi önemli şehirleri özgürleştirirken ya öldü ya yaralandı. Birkaç gün önce Rakka’daydım ve şiddetin boyutunu ilk elden gördüm. Bu çabanın çoğunu sahadaki ortaklarımız gösterdi ve kanlarını döktü. Hepimiz, küresel toplum onlara minnettar olmalıyız.”

Votel’e Türkiye’nin Afrin’deki operasyonuna rağmen Suriye’de YPG’yle işbirliğinin sürüp sürmeyeceği soruldu. Votel, çok net bir şekilde “Evet” yanıtını verdi: “Onlar İŞİD’le mücadeleyi sürdürdükçe ve bölgede istikrarı sağladıkça biz de onlara desteğe devam edeceğiz. Bu hükümetimizin politikası. İŞİD’in kalıcı olarak yenilmesi de bir diğer önemli amacımız. Bunu yapmak için sahadaki ortağımızsa Demokratik Suriye Güçler (SDG) Kanımızca İŞİD’e karşı şimdiye kadarki en etkili güç onlar oldu.” ifadelerini kullandı.

Votel, geçtiğimiz günlerde Menbiç’teki ABD askerlerini çekmeyeceklerini açıklamıştı. CENTCOM Komutanı’na “Türk askerleriyle karşı karşıya kalırsanız ne olur?” sorusu da yöneltildi. Votel, bu soruyu: “Böyle bir çatışmanın olmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Rutin olarak, her gün Türk partnerlerimizle iletişim kuruyoruz, bilgi veriyoruz” şeklinde yanıtladı.