ABD: BM Güvenlik Konseyi İdlib konusunda cuma günü toplanacak

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “BM Güvenlik Konseyi İdlib konusunda cuma günü toplanacak” açıklaması ile “İdlib’de olası bir kimyasal silah kullanımı” konusunun görüşüleceğini belirtti. Haley, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Eylül ayı dönem başkanlığını üstleniyor. ‘Bir kenarda bekleyeceğiz ve karşılık vereceğiz’ Haley açıklamasında “Kimyasal silah kullanılana kadar kenarda durup beklemeyeceğiz. Bu konuda Başkan […]

ABD: BM Güvenlik Konseyi İdlib konusunda cuma günü toplanacak
  • 5 Eylül 2018 12:38

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “BM Güvenlik Konseyi İdlib konusunda cuma günü toplanacak” açıklaması ile “İdlib’de olası bir kimyasal silah kullanımı” konusunun görüşüleceğini belirtti. Haley, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Eylül ayı dönem başkanlığını üstleniyor.

‘Bir kenarda bekleyeceğiz ve karşılık vereceğiz’

Haley açıklamasında “Kimyasal silah kullanılana kadar kenarda durup beklemeyeceğiz. Bu konuda Başkan (Donald Trump) da kamuoyu önünde açıkça konuşarak eğer kimyasal silah kullanılırsa, ABD karşılık verecek demek istedi” ifadelerine yer verdi.

Dün Rusya ve Suriye tarafından İdlib’te gerçekleştirilen hava saldırısının ardından ABD Başkanı Donald Trump ve ABD hükümeti tehdit içeren açıklamalarda bulunmuştu.

Açıklamasında Filistin’e de değinen Haley, ABD’nin bölgede “yüzyılın anlaşması” adı verilen bir plan üzerinden ilerlediğini ancak Filistin yönetiminin sıcak bakmadığını belirtti. Bölge ülkelerinin ve Filistin yönetiminin krizin çözümü için hiçbir şey yapmadığını öne süren Haley, “ABD ve İsrail’i suçlamak kolaylarına geliyor” dedi.

“İran tehdit oluşturuyor”

İran’ın bölge için bir tehdit oluşturduğunu söyleyen Haley, “Lübnan’a, Yemen’e, Suriye’ye bütün bu meselelere baktığınızda tek bir ortak nokta görüyorsunuz, İran” ifadelerini kullanırken, BM’de İran üzerindeki tartışmalara değinerek, “İran meselesinin konuşulmasından dolayı bazı BMGK üyelerinin rahatsızlık duyuyor. İran’ın BMGK kararlarını ihlal ettiğini gördüğümüz an tepkimizi veririz” dedi.

Haley BMGK’de 26 Eylül’de yapılacak İran oturumunu Trump’ın yöneteceğini de sözlerine ekledi.