Yemen müzakereleri ertelendi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, bugün yapılması kararlaştırılan Yemen’le ilgili müzakerelerin bir başka tarihe ertelendiği bildirildi. BM müzakerelerin ertelenmesi sebebi hakkında açıklama yapmadı ama Yemen Ensarullah hareketi heyetinin başkent Sana’dan ayrılamadığı düşünülüyor. Özel Temsilci Griffiths, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın  toplantısında, şubat ayında başladığı görevinde Yemen sorununa çözüm bulmak için  zamana karşı […]

Yemen müzakereleri ertelendi
  • 6 Eylül 2018 07:51
  • 6 Eylül 2018 08:29

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, bugün yapılması kararlaştırılan Yemen’le ilgili müzakerelerin bir başka tarihe ertelendiği bildirildi.

BM müzakerelerin ertelenmesi sebebi hakkında açıklama yapmadı ama Yemen Ensarullah hareketi heyetinin başkent Sana’dan ayrılamadığı düşünülüyor.

Özel Temsilci Griffiths, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın  toplantısında, şubat ayında başladığı görevinde Yemen sorununa çözüm bulmak için  zamana karşı yarıştığını belirtti.

Cenevre’de başlayacak toplantılar için özellikle “müzakere”  yerine “istişare” kelimesini seçtiğini vurgulayan Griffiths, “İstişarelere Yemen  hükümeti ve  Ensarullah Hareketini davet ettim. Yemen’de bir süreç  başladı. Bu yeni bir sayfanın açılması için fırsat. Bu bir süreç. Her iki  tarafında sorunlarını anlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Griffiths, Kuveyt’te yapılan en son Yemen görüşmelerinin ardından 2  yıl geçtiğine işaret ederek istişarelere katılacak her iki tarafın da  heyetlerinin şekillendiğini, son halini aldığını ve bunu başarmak için çok sıkı  çalıştıklarını anlattı.

Teknik uzmanlık ve profesyonel liyakat temelinde Yemenli kadın  grupları da istişarelere davet ettiğini belirten Griffiths, süreç boyuncu bu  grupların kendisine yardımcı olacağını aktardı.

Griffiths, taraflarla yapacağı görüşmelerde barış sürecini yeniden  aktif hale getirmeye ve güven artırıcı önlemlere odaklanacaklarını, Yemen’in  geleceğini diğer ülkeler yerine yine Yemenlilerin belirleyeceğini vurguladı.

İstişarelerde en önemli önceliklerinden birinin de Yemen’deki  mahkumların serbest bırakılması olduğunun altını çizen Griffiths, bunun ancak her  iki tarafın iradesi ve anlaşmasıyla gerçekleşebileceğini dile getirdi.

“Görüşmeler için diplomasi esastır.” diyen Griffiths, Yemen’de barışın  askeri yöntemlerle gelmesinin mümkün olmadığını vurguladı.