Türk Askeri Konvoyuna saldırıyı El Nusra yaptı

İhsan Kaçar – Dün, İdlib’in Dara Al İzaah’ın doğu bölgesinde yeni gözlem ve askeri üs kurmak için keşif çalışmaları yürüten Türk Silahlı Kuvvetlere mensup, üst düzeyde rütbelileri taşıyan konvoya saldırı olmuştu. Saldırıdan sonra yapılan açıklamada, bir kişinin yaralandığı ve bir aracın tamamen tahrip olduğu açıklanmıştı.  iznews‘e yerel kaynak tarafından verilen bilgide, “olayın failli şuan Hayat […]

Türk Askeri Konvoyuna saldırıyı El Nusra yaptı
  • 13 Ocak 2018 11:07
  • 17 Ocak 2018 00:23

İhsan Kaçar – Dün, İdlib’in Dara Al İzaah’ın doğu bölgesinde yeni gözlem ve askeri üs kurmak için keşif çalışmaları yürüten Türk Silahlı Kuvvetlere mensup, üst düzeyde rütbelileri taşıyan konvoya saldırı olmuştu. Saldırıdan sonra yapılan açıklamada, bir kişinin yaralandığı ve bir aracın tamamen tahrip olduğu açıklanmıştı. 

iznews‘e yerel kaynak tarafından verilen bilgide, “olayın failli şuan Hayat Tahrir-i Şam (HTŞ) olarak görünüyor. Yerelde kendilerinin yaptığına dair söylemleri var. Çünkü, Rejim Ordusunun  İdlib’te ilerlemesi ve ‘çatışmasızlık’ kararının altında imzası bulunan garantör ülkelerden biri de Türkiyedir. Bu sebepten dolayı Türkiye’ye karşı da tepkiler gelişmeye başladı. Bu gerekçe ile HTŞ’nin yapma olasılığı yüksek, Türkiye’nin yeterince bu saldırıların önüne geçmek için çabalamadığına inanılıyor.” Hayat Tahrir-i Şam’ın (HTŞ) ve Özgür Suriye Ordusunun ( ÖSO) içerisindeki bazı grupların Türkiye’ye karşı politikalarının tamamen değişmeye başladığını aktaran kaynak, insanlar; ‘bu yaşananlardan Türkiye sorumludur’ gibi söylemlerde bulunmaya başladıklarını aktardı.