Trump dün Ankara’yı aradı, Erdoğan’la değil, Katar Emiri Şeyh Thani ile konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye’de  “ordu kuran” ABD’ye en sert sözlerle yüklendiği gün, ABD Başkanı Donald Trump’dan Ankara’ya kritik bir telefon geldi. Ancak Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değil, ziyaret için Ankara’da bulunan Katar Emiri Şeyh El Thani’yi aradı. Trump’un telefon konuşması, Erdoğan ile Katar Emiri’nin Saray’daki öğle yemeğinden sonra gerçekleşti. El Thani’nin Ankara ziyareti, […]

Trump dün Ankara’yı aradı, Erdoğan’la değil, Katar Emiri Şeyh Thani ile konuştu
  • 16 Ocak 2018 14:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye’de  “ordu kuran” ABD’ye en sert sözlerle yüklendiği gün, ABD Başkanı Donald Trump’dan Ankara’ya kritik bir telefon geldi.

Ancak Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı değil, ziyaret için Ankara’da bulunan Katar Emiri Şeyh El Thani’yi aradı.

Trump’un telefon konuşması, Erdoğan ile Katar Emiri’nin Saray’daki öğle yemeğinden sonra gerçekleşti.

El Thani’nin Ankara ziyareti, Katar ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında son 48 saatte yaşanan gerilimden hemen sonra gerçekleşmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), bir ziyaret için gelen Katar Kraliyet Ailesinden Şeyh Abdullah Bin Ali El Thani’nin ülkeden çıkmasına izin vermediği iddiası ortaya atılmıştı. İddiayı bizzat, BAE’de bulunan Şeyh El Thani sosyal medyadan yayınladığı görüntülü bir mesajla ortaya atmıştı.

Trump’ın Katar Emiri’ne telefonu BAE-Katar arasındaki bu gerilimlerden hemen sonra geldi. Trump-El Thani telefon görüşmesi konusunda Beyaz Saray’dan da bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Trump’un Emir’e “bölgesel tehditlerle mücadele için, daha güçlü ve birleşik bir Körfez İşbirliği Konseyi’ni desteklediğini” söylediği ifade edildi. Açıklamada ayrıca iki liderin “kötücül İran etkisine” karşı ABD ve Katar’ın işbirliği imkanlarını da ele aldıkları bilgisi yer aldı. Bu diplomatik ifadeler, Trump’tan Katar Emiri’ne “Araplar arası çatışmayı bırakın, İran’la mücadeleye bakın”