ABD düşünce kuruluşundan Abdullah Gül açıklaması

ABD’deki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) Türk-Amerikan ilişkilerinin masaya yatırıldığı bir panel düzenlendi. Panelde; Türk-Amerikan ilişkileri hem de Türkiye’deki iç gelişmelerle ilgili mevcut sorunlar ve geleceğe yönelik olası senaryoları tartıştı. Dış İlişkiler Konseyi’nden eski CIA uzmanı Henri Barkey,Türkiye’den son günlerin en çok konuşulan konusu Abdullah Gül’ün 2019 seçimlerinde aday olacağı iddialarıyla ilgili çok konuşulacak […]

ABD düşünce kuruluşundan Abdullah Gül açıklaması
  • 16 Ocak 2018 12:30
  • 16 Ocak 2018 16:26

ABD’deki düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde (CFR) Türk-Amerikan ilişkilerinin masaya yatırıldığı bir panel düzenlendi.

Panelde; Türk-Amerikan ilişkileri hem de Türkiye’deki iç gelişmelerle ilgili mevcut sorunlar ve geleceğe yönelik olası senaryoları tartıştı.

Dış İlişkiler Konseyi’nden eski CIA uzmanı Henri Barkey,Türkiye’den son günlerin en çok konuşulan konusu Abdullah Gül’ün 2019 seçimlerinde aday olacağı iddialarıyla ilgili çok konuşulacak bomba açıklamalarda bulundu. Barkey, Abdullah Gül’ün 2019 seçimlerinde aday olacak cesareti göstermeyeceğini söyledi.

Barkey, Abdullah Gül’ün gelecek yıl için planlanan seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olabileceği ihtimali ve Erdoğan’ın seçimlere bakışı hakkında şu değerlendirmelerini paylaştı: “Erdoğan 2033’e kadar iktidarda kalmaya her yönüyle niyetli. Erdoğan bugüne kadar kendisiyle birlikte 2001’de AKP’yi kuran herkesi devre dışı bıraktı. Buna Gül de dahil. Gül şimdi Erdoğan’ın çok ileri gittiği yönünde sesini çıkarmaya başladı. Dolayısıyla herkes onun Erdoğan’a meydan okuyacağını umut ediyor. Çünkü Gül herkese hitap edebilecek ve Erdoğan’ı yenebilecek biri.”

Barkey, “Aslında Erdoğan’ın büyük korkusu da bu. Şu anda yaptıklarının tamamı, nüfusun yarısının kendisinin arkasında olduğundan emin olmadığı endişesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şimdi Gül’ü hedef almış durumda. Ama bence Gül’ü beklemek Godot’yu beklemek demek. Nihayetinde aday olacak cesareti göstereceğini düşünmüyorum” dedi.