Trump bu defa da Avrupa Birliği’ni tehdit etti

İZNEWS/HABER MERKEZİ- ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen ticarette, AB’nin “haksız” ticaret politikası uygulandığını iddia edip  AB’yi tehdit etti. İngiliz yayıncı ITV ile röportaj yapan Donald Trump, “Avrupa Birliği’nin ticari bakış açısından dolayı çok fazla sorun yaşıyoruz. Bu bakış açısı değişmezse, bu durum AB ile gerçekleştirdiğimiz ticarette çok büyük sorun […]

Trump bu defa da Avrupa Birliği’ni tehdit etti
  • 29 Ocak 2018 00:13
  • 29 Ocak 2018 09:17

İZNEWS/HABER MERKEZİ- ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen ticarette, AB’nin “haksız” ticaret politikası uygulandığını iddia edip  AB’yi tehdit etti.

İngiliz yayıncı ITV ile röportaj yapan Donald Trump, “Avrupa Birliği’nin ticari bakış açısından dolayı çok fazla sorun yaşıyoruz. Bu bakış açısı değişmezse, bu durum AB ile gerçekleştirdiğimiz ticarette çok büyük sorun haline gelebilir.” dedi.

Trump’ın cümlelerinden satır başları şöyle: “Ürünlerimizi alamıyoruz. Çok, çok zor. Buna rağmen ürünlerini yine gönderiyorlar. Ya vergisiz ya da çok az vergi ile geliyor ürünleri. Çok haksızca.”
“Bu arada onlar tek değil. Birçok ülkeyi ve bölgeyi de sayabilirim. Ancak Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletlerine ticari anlamda ciddi haksızlıklar yapıyor. Ve sanırım bundan sonra onların zararına olacak yeni durumlar ortaya çıkacak.”

Geçtiğimiz  aylarda Trump, Avrupa Birliği’nin Almanya’nın aracı olduğunu, AB’nin sadece Alman ekonomik çıkarlarına hizmet ettiğini söylemiş, ayrıca ülkelerin her biriyle ayrı ayrı anlaşmalar yapmaktan yana olduğunu belirtip ilk tekli anlaşmayı da İngiltere ile yapacağını açıklamıştı.