Tarihi Demir Kilisesi Açıldı

İstanbul’da bulunan ve Demir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Restore edilen kilisenin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov da katıldı. Uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete açılan Demir Kilise’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok […]

Tarihi Demir Kilisesi Açıldı
  • 7 Ocak 2018 17:10
  • 11 Ocak 2018 23:06

İstanbul’da bulunan ve Demir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Restore edilen kilisenin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bulgaristan Başbakanı Borisov da katıldı.

Uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından yeniden hizmete açılan Demir Kilise’nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir dönemde bu açılışın yapılıyor olmasını uluslararası topluma verilmiş çok önemli bir mesaj olarak değerlendiriyorum” dedi. Bulgaristan’ın bu dönem farklı konumu da var. AB Dönem Başkanlığı şu anda kendilerinde.

Erdoğan, konuşmasının devamında ise, “İstanbul şu fotoğrafla farklı din ve kültürlerin bir arada barış içinde yaşadığı şehir olma vasfını tüm dünyaya gösterdi. Bir tarafta patrikhane, bir tarafta Demir Kilise. Arada çok mesafe yok. Yürümeye kalksak 250 metrelik bir yer. Türünün tek örneği olan bu kilise 120 yıldır ayakta duruyor. Bulgar cemaati için hizmet vermesinin yanı sıra İstanbul’un güzelliğine de katkı yapıyor” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde konuşma yapan misafir Bulgaristan Başbakanı Borisov, “2018 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin normalleştirilmesi, iyileştirilmesi için çaba harcamamız lazım” dedi.