Hükümet Sözcüsü Bozdağ: Karar sürpriz değil

Haber Merkezi I PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim’in Çekya mahkemesi tarafından serbest bırakılması Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı. Hükümetten bu karara yönelik ilk açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Bu kararı Türkiye’nin kabul etmediğini söyleyen Bozdağ,” Bu karar terörle mücadele kararında ortak iradeye aykırıdır. Bu terör örgütlerine destek niteliği taşıyan bir karardır, […]

Hükümet Sözcüsü Bozdağ: Karar sürpriz değil
  • 27 Şubat 2018 16:25
  • 27 Şubat 2018 16:54

Haber Merkezi I PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim’in Çekya mahkemesi tarafından serbest bırakılması Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı. Hükümetten bu karara yönelik ilk açıklama Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Bu kararı Türkiye’nin kabul etmediğini söyleyen Bozdağ,” Bu karar terörle mücadele kararında ortak iradeye aykırıdır. Bu terör örgütlerine destek niteliği taşıyan bir karardır, Türkiye- Çekya ilişkilerini de olumsuz etkileyecek bir karardır. Bu kararın aramızdaki hukuk bakımından yanlış bir karar olduğuna inanıyoruz. Bu karar destek kararıdır. Bu kararlar hukukla, dosyayla izah edilemeyecek siyasal kararlardır. Türkiye aleyhine destek kararlarıdır, bunu kabul etmiyoruz. Ama verilen bu karar sürpriz değildir, şaşırtıcı değildir. Avrupa’nın terör örgütleri hakkında bakış açılarını biliyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Gül: Hukuka aykırıdır

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de Çekya’nın kararıyla ilgili konuştu, “Bu hukuka aykırıdır. Tamamen siyasal bir karar verilmiştir. Bu kararı asla tanımıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu: Skandal bir karar

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Salih Müslim’in serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu “Çekya’nın bu kararı, hukuku ayaklar altına alan skandal bir karardır. Türkiye’nin gönderdiği dosyalar hiçbir şekilde nazara alınmadan verilmiş bir karar olduğunu düşünüyorum” dedi.