Sosyal medya uğruna tarih deformasyonu

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından girişi yasaklanmasına rağmen, sosyal medyada fotoğraf paylaşmak ve reklam çekimleri için kullanılan Eminönü’ndeki tarihi Büyük Valide Han’ın çatısı insanların üstünde zıplaması sonucu delindi

Sosyal medya uğruna tarih deformasyonu
  • 30 Aralık 2017 15:39

Hayatımızı sosyal medyaya göre düzenlediğimiz bir dönemden geçiyoruz. Kısa bir süre önce sosyal medyada fotoğraf paylaşmak uğruna yavru bir yunusun katledilmesinin yankıları dünya medyasından daha yeni silinmişken Türkiye’de de sosyal medya utancı yaşandı.

İstanbul’da fotoğraf çektirmek isteyenlerin en fazla gittiği mekanlardan Eminönü’ndeki tarihi Büyük Valide Han’ın çatısı, binanın zarar görmesi nedeniyle 2016 yılında ziyarete kapatılmıştı. Ancak yasak pek işe yaramadı. Hanın kubbesi ziyaretçilerin zıplaması ve reklam çekimleri sonucunda delindi. Kösem Sultan tarafından 17. yüzyılda yaptırılan Eminönü Mercan’daki ’Büyük Valide Han, muhteşem boğaz manzarası nedeniyle, sosyal medya paylaşım sitesi İnstagram’a fotoğraf koyanların vezgeçilmez mekanı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tarihi yapıyı korumak için Haziran 2016’da Büyük Valide Han’ın çatısına çıkmayı yasakladı. Hanın girişine de “Can, mal ve çevre güvenliği açısından bu alan süresiz olarak kapatılmıştır” yazılı uyarı levhası koydu.

Ama kubbenin üzerinden fotoğraf meraklısı ziyaretçiler eksik olmuyor. İddiaya göre han bekçileri para karşılığı yasağı deliyor. Parayı vereni çatıya çıkartmayı sürdürüyor.

Kubbeye en büyük zararı, zıplayarak fotoğraf çektirme merakı ve ekip halinde, ağır malzemelerle çıkan kullanan profesyonel çekim yapanlar veriyor. Büyük Valide Han’ın yıllara meydan okuyan kubbeleri, insanların hor kullanımına dayanamadı. Bazılarında çökmeler başladı.
Çöken bir kubbenin üzeri tahta ve saçla kapatıldı. Bir başka kubbede de büyük delikler oluştu. Aşağıdan bakıldığında artık gökyüzünü görmek mümkün.