Sevakin Adası, Sudan ve Mısır arasında kriz yarattı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’ı ziyareti sonrasında, Sevakin Adası’nın Türkiye’ye tahsis edilmesi, Sudan ile Mısır arasında diplomatik krize neden oldu. Sevakin Adası kararı sonrasında, Mısır, Etiyopya tarafından Nil Nehri’nde yaptığı Hedasi (Nahda) isimli devasa barajla ilgili sorunu müzakere eden ülkeler grubundan Sudan’ın çıkarılmasını talep etti. Mısır’ın bu girişimi sonrasında ise Sudan, Kahire Büyükelçisi Abdül Mahmud Abdül Halim’i […]

Sevakin Adası, Sudan ve Mısır arasında kriz yarattı!
  • 5 Ocak 2018 23:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’ı ziyareti sonrasında, Sevakin Adası’nın Türkiye’ye tahsis edilmesi, Sudan ile Mısır arasında diplomatik krize neden oldu. Sevakin Adası kararı sonrasında, Mısır, Etiyopya tarafından Nil Nehri’nde yaptığı Hedasi (Nahda) isimli devasa barajla ilgili sorunu müzakere eden ülkeler grubundan Sudan’ın çıkarılmasını talep etti. Mısır’ın bu girişimi sonrasında ise Sudan, Kahire Büyükelçisi Abdül Mahmud Abdül Halim’i görüş alışverişinde bulunmak için Hartum’a geri çağırdı. Sudan tarafından büyükelçinin çağırılması konusundan herhangi bir açıklama yapılmadı. Öte yandan Büyükelçinin Hartum’da ne kadar kalacağı da bilinmiyor. Mısır Dışişleri ise Sudan’ın kararına saygı gösterdiğini, gerekli karşılık için gelişmeleri değerlendirdiğini söyledi.

Geçen yıl Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, ülkesinin Darfur gibi çatışma bölgelerinde orduya karşı savaşan muhaliflerin Mısır’ın istihbarat servisleri tarafından desteklendiği suçlamasında bulunmuştu.