Seçimler için ’Fiili güvenlik’ uzlaşısı

Haber Merkezi  I CHP “Güvenlik Seçim Hareketi” kapsamında başlattığı siyasi partilerle görüşme turları tamamladı. Fiili güvenlik önlemi alarak, yasal hilenin önüne geçilmesi kararı alınan görüşmelerde alınan görüş ve önerileri rapor haline getirilerek Kemal Kılıçdaroğlu’na sunuldu. CHP liderinin bu endişeleri iletmek üzere Başbakan Yıldırım’dan randevu talep edebileceği belirtiliyor. Bu arada CHP heyeti seçim güvenliğine ilişkin hazırladığı raporu […]

Seçimler için ’Fiili güvenlik’ uzlaşısı
  • 8 Mart 2018 13:34
  • 8 Mart 2018 13:35

Haber Merkezi  I CHP “Güvenlik Seçim Hareketi” kapsamında başlattığı siyasi partilerle görüşme turları tamamladı. Fiili güvenlik önlemi alarak, yasal hilenin önüne geçilmesi kararı alınan görüşmelerde alınan görüş ve önerileri rapor haline getirilerek Kemal Kılıçdaroğlu’na sunuldu. CHP liderinin bu endişeleri iletmek üzere Başbakan Yıldırım’dan randevu talep edebileceği belirtiliyor.

Bu arada CHP heyeti seçim güvenliğine ilişkin hazırladığı raporu AKP’yi ziyaret ederek sundu. Grup Başkanvekili Özgür Özel, Fatma Karabıyık, Mehmet Bekaroğlu ve Uğur Bayraktutan’tan oluşan CHP heyetini, AKP grup başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. Görüşmede, CHP’nin 8 partiyi ziyaret ederek hazırladığı seçim güvenliği raporu ele alınıyor. CHP-AKP ziyareti sonrasında açıklama yapıldı. CHP heyeti adına konuşan Özgür Özel  “MHP 2019’dan sonra bu durumda olacak olabilir, ama biz kendilerini yok saymayı düşünmedik. Ama kendileri bu görüşmeyi Adalet ve Kalkınma Partisi ile yapacağımız görüşmeyi kendilerince yeterli görmüş olacaklar ki böyle açıklama yaptılar. Biz kendilerini bir siyasi parti olarak yapılacak ilk seçime kadar göreceğimizi ifade etmek istiyorum. Toplam 11 artı 7, toplam 18 maddeyi ve 8 siyasi partinin doğrudan Meclis’e davet edilerek görüşlerinin alınmasıyla ilgili ilkesel talebimiz oldu” dedi.

AKP’li Mustafa Elitaş ise “Türkiye 2016 yılı sonundan itibaren 15 Temmuz hain darbe girişimi Yenikapı ruhuyla birlikte Türkiye’nin birlik ve beraber olunmasının zorunlu olduğu ortaya çıktı. 2017’de yaptığımız çalışmalarla bir anayasa değişikliği gerçekleştirdik. Muhalefet partilerinden destek gelmemişti. Hatta “bacadan girseler almayız” demişlerdi. Fakat bugün önemli bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Muhalefet partisi bizden bir talepte bulundu. AK Parti’nin evet dediğine MHP hayır derse olmaz. Bu uzlaşmanın mümkün olamayacağını, ittifak konusunun virgülüne kadar devam etmesini beyan ettik. Yaptığımız anlaşma gereğince anayasa komisyonunda görüşülen teklifin son 3 maddesi bitirilecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Binali Yıldırım arasında yapılması beklenen görüşme Pazartesi’ye ertelendi. İki lider seçim güvenliğini konuşmak için Pazartesi günü saat 14:00’te bir araya gelecek.