Samsung rüşvetten suçlu bulundu

Samsung Electronic’in varisi ve Samsung başkan yardımcısı Lee Jae Yong rüşvetten suçlu bulundu. Samsung Başkan Yardımcısı Lee Jae-Yong’un, şirketteki kontrolünü artırmak için Park’a rüşvet verdiği iddia edilmiş Yong, rüşvet iddialarını reddetmişti. Mahkeme süresince savcılar Lee’yi, Samsung’un gücünü artıracak şekilde yeniden yapılanmasını sağlamaya çalışmak ve “bireysel çıkarları için yolsuzluk yapmak” ile suçlamıştı. İddialar Lee’nin, Samsung’a bağlı […]

Samsung rüşvetten suçlu bulundu
  • 5 Şubat 2018 09:10
  • 5 Şubat 2018 15:04

Samsung Electronic’in varisi ve Samsung başkan yardımcısı Lee Jae Yong rüşvetten suçlu bulundu.

Samsung Başkan Yardımcısı Lee Jae-Yong’un, şirketteki kontrolünü artırmak için Park’a rüşvet verdiği iddia edilmiş Yong, rüşvet iddialarını reddetmişti.

Mahkeme süresince savcılar Lee’yi, Samsung’un gücünü artıracak şekilde yeniden yapılanmasını sağlamaya çalışmak ve “bireysel çıkarları için yolsuzluk yapmak” ile suçlamıştı.

İddialar Lee’nin, Samsung’a bağlı iki ortaklığın birleştirilmesi için hükümetten destek istediği, karşılığında da eski Cumhurbaşkanı Park’ın arkadaşı Choi Soon-sil’in yönettiği kâr amacı gütmeyen kurumlara yüklü miktarda bağış yaptığı yönündeydi.

Park Geun-hye, patlak veren rüşvet ve yolsuzluk skandalının ardından Mart ayında azledilmişti.

Lee Jae-yong ise babası Lee Kun-Lee’nin hasta olması nedeniyle Samsung’da başkanlık görevine vekalet ediyordu.

Ağustos ayında, beş yıl hapis cezası alan Lee Jae Yong için avukatları bir üst mahkemeye müracaat etmişti.

Bir üst mahkeme Yong’un cezasını bu sabah saatlerinde onayladı. cezası üst mahkeme tarafında iki buçuk yıla indirilen Yong, verilen karar nedeniyle yaklaşık bir yıl sonra serbest bırakıldı.