Sağlık Bakanlığından Korkutan açıklama “Zika Virüsü”

Zika virüsünün Türkiye’de görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,  “Zika, Türkiye’de yeni görülen virütik bir rahatsızlıktır” dedi. ZİKA VİRÜSÜ NEDİR: İlk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ortaya çıkan virüsün Afrika ve Asya’da da görüldüğü biliniyor. Ancak, geniş coğrafyalara yayılması, Batı yarı kürede Mayıs ayında yayılarak, Brezilya’da virüsün “patlamasıyla” gerçekleşti. Brezilya’da salgın şeklinde ilk kez 2015 […]

Sağlık Bakanlığından Korkutan açıklama “Zika Virüsü”
  • 11 Ocak 2018 12:28

Zika virüsünün Türkiye’de görüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,  “Zika, Türkiye’de yeni görülen virütik bir rahatsızlıktır” dedi.

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR:

İlk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanları’nda ortaya çıkan virüsün Afrika ve Asya’da da görüldüğü biliniyor. Ancak, geniş coğrafyalara yayılması, Batı yarı kürede Mayıs ayında yayılarak, Brezilya’da virüsün “patlamasıyla” gerçekleşti. Brezilya’da salgın şeklinde ilk kez 2015 yılının mayıs ayında görülen Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türü Aedes’in Kanada ve Şili hariç, Amerika kıtasındaki tüm ülkelerde görüldüğü kaydedildi. Zika virüsü sivrisineklerden insana bulaşıyor ve sıtmada olduğu gibi hasta insandan alınan kan sivrisinekler aracılığıyla başka insanlara yayılıyor.

SAKAT DOĞUMLARA NEDEN OLABİLİYOR

Zika virüsü, özellikle gebe kadınlara bulaşırsa sakat doğumlara neden oluyor. Bebeklerde beyin deformasyonu yapan virüs nedeniyle sadece Brezilya’da mikrosefali hastalığı ile yani kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı 4 bini aşmış durumda. Mikrosefali ile doğan bebeklerin kafaları normalden 31.5-32 santimetre daha küçük oluyor.