Rusya: Bize yönelik saldırılar, Türkiye’nin İdlib’te kontrol ettiği bölgeden geldi

İhsan Kaçar – Suriye’deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırılar, Türkiye ile Rusya arasında ciddi bir gerilimin yaşanmasına neden oldu. Rus Savunma Bakanlığı: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye’nin istihbarat örgütlerine mektup göndererek, , çatışmasızlık bölgelerinde sorumluluklarını yerine getirilmeleri ikazında bulundu. Rus Savunma Bakanlığı; Geçen hafta içerisinde Suriye’deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırıların ‘İdlib’te […]

Rusya: Bize yönelik saldırılar, Türkiye’nin İdlib’te kontrol ettiği bölgeden geldi
  • 11 Ocak 2018 10:03
  • 17 Ocak 2018 00:23

İhsan Kaçar – Suriye’deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırılar, Türkiye ile Rusya arasında ciddi bir gerilimin yaşanmasına neden oldu.

Rus Savunma Bakanlığı: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye’nin istihbarat örgütlerine mektup göndererek, , çatışmasızlık bölgelerinde sorumluluklarını yerine getirilmeleri ikazında bulundu.

Rus Savunma Bakanlığı; Geçen hafta içerisinde Suriye’deki Rus askeri üslerini hedef alan saldırıların ‘İdlib’te Türkiye’nin denetlediği çatışmasızlık bölgesinden kalkan insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlediğinden eminiz’ dediler.

Rus Savunma Bakanlığı: Tüm İHA’ların elektronik savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü ve uzmanların enkazlarında incelemeler yaptığını söyledi. “Yakında, bu enkaz görüntülerini ve yapılan çalışmaların ilk sonuçlarını paylaşacağız. Militanların eline onlarca kilometrelik bir mesafe boyunca yönlendirme yapabilecekleri ve GSP uydu koordinatlarını kullanarak hedef gözeten saldırılar düzenleyebilecekleri teknolojilerin Devletler tarafından verilmiş olması, artık tüm dünya kamuoyu için çok ciddi bir endişe kaynağıdır” dedi.

Ne olmuştu?

5-6 Ocak tarihlerinde 13 İHA ile Rusya hava üslerine saldırı gerçekleşmişti.

10 İHA Hmeymim, 3 İHA’da Tartus hava üssünü hedef almıştı.

Rusya kendisine yönelik saldırıdan sonra, Astana’da alınan kararla İdlb’in ‘çatışmasızlık’ alanların içerisinde bulunmasına rağmen Suriye Ordu Güçlerinin İdlib’e yönelik operasyona onay vermiş ve Suriye Ordu Güçlerini havada desteklemektedir.

Türkiye bunun üzerine, dün, Rus Büyük Elçiliğini Dışişlerine çağrıldı, Rusya’nın, Suriye’yi uyarmasını ve operasyonlarının durulmasını talep etmişti.

Rusya, şimdiye kadar herhangi bir yanıt vermiş değil.

Perdenin arkasında Türkiye ile Rusya arasında ciddi bir gerginliğin devam ettiği kesin….