Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan YPG açıklaması

Haber Merkezi | Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Euronews televizyonuna verdiği röportajda ABD’nin Suriye’deki tutumunun kötü niyet içerebileceğini söyledi. “ABD, Suriye’de oyununu Kürtler üzerine kurdu.” Lavrov, “Tüm bu hikâye (Türkiye’nin Afrin müdahalesi), bir kez daha ABD’nin zayıf vizyonunu, uzağı iyi görmediğini, her ne derseniz deyin, belki de kötü niyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Son […]

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan YPG açıklaması
  • 17 Şubat 2018 10:48
  • 17 Şubat 2018 13:22

Haber Merkezi | Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Euronews televizyonuna verdiği röportajda ABD’nin Suriye’deki tutumunun kötü niyet içerebileceğini söyledi.

“ABD, Suriye’de oyununu Kürtler üzerine kurdu.”
Lavrov, “Tüm bu hikâye (Türkiye’nin Afrin müdahalesi), bir kez daha ABD’nin zayıf vizyonunu, uzağı iyi görmediğini, her ne derseniz deyin, belki de kötü niyetini bir kez daha ortaya koyuyor. Son 2-3 yıldır ABD’nin özel kuvvetleri ve diğer askeri birimleri Suriye topraklarında yasalara aykırı bir şekilde varlık gösteriyor. Ne Şam tarafından bir davet, ne de BM’nin verdiği yetki var. Amerikalılar, Suriye’deki eylemlerini başında beri, Kürtler üzerinde kurdu.” diye konuştu.

Lavrov, “Tüm bunlar belliydi. Türkiye birçok kez, Suriye ile Türkiye arasındaki sınır bölgesinin YPG’nin kontrolüne geçmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğini açıklamıştı. Buna rağmen Amerikalılar, Türkiye’nin görüşünü es geçerek, tüm bu süre boyunca sanki bilinçli bir şekilde YPG’ye günden güne sürekli ve yoğun bir şekilde silah sevkiyatı yaptı.” ifadelerini kullandı.