Koalisyon’dan Türkiye’ye Afrin operasyonu çağrısı!

Haber Merkezi |  Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan mücadele koalisyonu, Türkiye ve müttefiki olan Suriyeli milislerden Afrin operasyonuna ara vermeleri çağrısında bulundu. Amerika’nın Sesi’nin, koalisyon güçlerinin sözcülerinden  Albay Thomas Veale’nin görüşlerine dayandırdığı haberde, operasyona acil olarak ara verilmesi gerektiği kaydediliyor. Veale, “Tüm tarafları şiddeti azaltacak ve sivillerin hayatını tehlikeye atacak davranışlardan uzak duracak adımları atmaya ve IŞİD’le […]

Koalisyon’dan Türkiye’ye Afrin operasyonu çağrısı!
  • 7 Mart 2018 12:40
  • 7 Mart 2018 15:10

Haber Merkezi |  Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan mücadele koalisyonu, Türkiye ve müttefiki olan Suriyeli milislerden Afrin operasyonuna ara vermeleri çağrısında bulundu. Amerika’nın Sesi’nin, koalisyon güçlerinin sözcülerinden  Albay Thomas Veale’nin görüşlerine dayandırdığı haberde, operasyona acil olarak ara verilmesi gerektiği kaydediliyor. Veale, “Tüm tarafları şiddeti azaltacak ve sivillerin hayatını tehlikeye atacak davranışlardan uzak duracak adımları atmaya ve IŞİD’le mücadeleye odaklanmaya davet ediyoruz.” dedi. Veale, BM tarafından kabul edilen 30 günlük ateşkes kararına uyulması çağrısında bulundu ve “Koalisyon BM Barış süreci kapsamında da Suriye Demokratik Güçleri’ne olan desteğini sürdürecektir.” diye konuştu. Veale, “Bölgesel farklılıkları azaltacak ve herkesi yeniden DAEŞ’e karşı mücadeleye odaklayacak şekilde uluslararası diyalog çağrısında bulunuyoruz. DAEŞ hepimizin vatanlarına karşı ciddi bir tehlike oluşturuyor.” dedi.

IŞİD’le mücadele 

Veale’in açıklamalarının yanı sıra önceki gün Pentagon tarafından, Türkiye’nin Afrin operasyonunun IŞİD’le mücadeleye ara verilmesine neden olduğu yönünde açıklama yapılmıştı. Ayrıca  Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’e karşı Fırat nehri vadisinde mücadele eden güçlerden 1700 kadarının Afrin’e, Türk operasyonuna karşı savaşmak üzere kaydırıldığını bildirmişti.  SDG güçlerinin liderlerinden Ebu Ömer El-İdlibi basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugün Fırat’ın doğusunda ve Deyrezor’daki yerleşim bölgelerinde savaşan güçlerimizi Afrin cephesine kaydırmak üzere zor bir karar almak durumunda kaldık.” ifadelerini kullanmıştı.

Amerika’nın Afrin konusundaki tavrı

Washington, defalarca Türkiye’ye itidal çağrısında bulundu ve Afrin’deki operasyonun IŞİD’in Suriye’den atılması mücadelesine zarar vereceği konusunda uyarılarda bulundu. Geçen hafta Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye, Afrin operasyonunu askıya alması çağrısında bulundu. Fransa ve Almanya da Türkiye’ye benzer çağrılar yaptı. Ancak bu çağrılar Türk yetkililer tarafından BM Ateşkes kararının Türkiye’nin yürüttüğü sınır güvenliği operasyonunu kapsamadığını söylenerek reddedildi. Başbakan Binali Yıldırım Meclis’te yaptığı konuşmada, Doğu Guta’daki durumla Afrin operasyonunu birbirine karıştıranlar olduğunu ve BM kararının sadece Doğru Guta hakkında olduğunu söyledi. BM tarafından kabul edilen ateşkes anlaşması tüm taraflardan acilen ateşkes ilan etmelerini, ülke genelinde insani yardımların ulaştırılmasını ve yaralıların savaş bölgelerinden çıkarılmasını sağlamalarını talep ediyor.