Kırklar Dağı konutlarının yıkımı mahkemece durduruldu

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri’ne hakim tepede bulunan Kırklar Dağı’nda  6 yıl önce yapımına başlanan ve mahkemelik olan 725 lüks konutun ilk etabının yıkımı durduruldu. Konutları yapan Kırklar Dağı Turizm Şirketi’nin avukatı, Sur Belediyesi’nin yıkım kararını tebliğ ettiği 27 Aralık’ta yıkımın durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Kaya, Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’ne gönderdiği […]

Kırklar Dağı konutlarının yıkımı mahkemece durduruldu
  • 9 Ocak 2018 17:34
  • 9 Ocak 2018 17:54

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri’ne hakim tepede bulunan Kırklar Dağı’nda  6 yıl önce yapımına başlanan ve mahkemelik olan 725 lüks konutun ilk etabının yıkımı durduruldu.

Konutları yapan Kırklar Dağı Turizm Şirketi’nin avukatı, Sur Belediyesi’nin yıkım kararını tebliğ ettiği 27 Aralık’ta yıkımın durdurulması için İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Kaya, Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’ne gönderdiği dilekçede, Kırklar Dağı’nda bulunan 4 parsel üzerindeki 80 daireden oluşan 4 blokun mühürlenmesini ve 10 iş günü içinde yıkılmasını, aksi takdirde yıkılacağı yönündeki Sur Belediye Başkanlığı kararının iptali ile yürütmenin durdurulmasını talep etti.

Daha önce kapatılan Bağıvar Belediyesi sınırlarında bulunan Kırklar Dağı, 2001 yılında imara açılmış ve imarda eğitim tesisi olarak gösterilmişti. İmar planı, 2008 yılında revize edilmiş ve 2009 yılında da yapı için ruhsat verilmişti. Merkez Sur Belediyesi’nce verilen onayla Kırklar Dağı’na ilk etapta ‘1+1’ ve ‘2+1’ olarak 10 katlı, 4 blokta, 80 konut yapılması; ikinci etapta ise 15 katlı bloklarda toplam 600 konut ile birlikte 27 katlı otel, yüzme havuzu, tenis kortu, sentetik buz pisti, 2 büyük süs havuzu, amfitiyatro, öğrenci yurdu, alışveriş merkezi, cami, gezi alanları ve park orman yapılması planlanmıştı. (Diyarbakır/DHA)