Keşmir’de on binlerce İnsan sokaklara döküldü

Haber Merkezi I  Keşmir’de on binlerce insan sokaklara döküldü. Hindistan askerlerinin Keşmir’de dört sivili ve kaçan iki şüpheliyi öldürmesi üzerine Keşmir sokakları karıştı. On binlerce insan sokakları savaş alanına çevirip Hindistan aleyhine sloganlar attı. Hindistan askerlerinin altı kişiyi öldürdüğü Keşmir’in Shopian kasabasında sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan protestolar akşam saatlerinde tüm Keşmir’e yayıldı. Keşmir’in belirli […]

Keşmir’de on binlerce İnsan sokaklara döküldü
  • 5 Mart 2018 22:42
  • 5 Mart 2018 23:29

Haber Merkezi I  Keşmir’de on binlerce insan sokaklara döküldü. Hindistan askerlerinin Keşmir’de dört sivili ve kaçan iki şüpheliyi öldürmesi üzerine Keşmir sokakları karıştı. On binlerce insan sokakları savaş alanına çevirip Hindistan aleyhine sloganlar attı.

Hindistan askerlerinin altı kişiyi öldürdüğü Keşmir’in Shopian kasabasında sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan protestolar akşam saatlerinde tüm Keşmir’e yayıldı. Keşmir’in belirli yerlerinde askerlerle protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sırasında güvenlik güçleri eylemcilerin üzerine göz yaşartıcı gaz sıktı, protestocuların dağılması için havaya ateş açtı. Yaşanan olaylar ve arbede sırasında ölü ya da yaralıların olup olmadığı bilgisine ulaşılmadı.

1947 yılında Hindistan’dan çekilen İngiltere, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i, Hindistan ya da Pakistan’la birleşme konusunda serbest bıraktı. Keşmir halkı 1947’de yapılan referandumda Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Pakistan yerine Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947, 1965 ve 1999’da üç kez savaştı.

Şu an;Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20’sine ise Çin hakim. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan, halk oylamasına sıcak bakmazken Pakistan ise oylamanın yapılmasını istiyor.