Kadınlar, köpekleri anlama konusunda erkeklerden iyi

İZNEWS/HABER MERKEZİ- Royal Society of Open Science’da yayınlanan araştırma, kadınların, köpekleri erkeklere oranla daha iyi anladığını ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında 18 köpeğin diğer köpeklerden yiyecek koruma, oyun oynama veya bir yabancıdan korkma tepkileriyle çıkardıkları hırlama sesleri kaydedildi. Daha sonra kadın ve erkeklerden oluşan 40 katılımcıdan köpeklerin korku, eğlence, saldırganlık, umutsuzluk ve mutluluk ölçeklerinde ne hissettiğini […]

Kadınlar, köpekleri anlama konusunda erkeklerden iyi
  • 23 Ocak 2018 16:59

İZNEWS/HABER MERKEZİ- Royal Society of Open Science’da yayınlanan araştırma, kadınların, köpekleri erkeklere oranla daha iyi anladığını ortaya koyuyor. Araştırma kapsamında 18 köpeğin diğer köpeklerden yiyecek koruma, oyun oynama veya bir yabancıdan korkma tepkileriyle çıkardıkları hırlama sesleri kaydedildi. Daha sonra kadın ve erkeklerden oluşan 40 katılımcıdan köpeklerin korku, eğlence, saldırganlık, umutsuzluk ve mutluluk ölçeklerinde ne hissettiğini tanımlamaları istendi.

Araştırma lideri Tamás Faragó, araştırma sonuçlarını şu ifadelerle özetledi:

“Son araştırmamız köpeklerin ve insanların, duydukları seslerden başkalarının ne hissettiğini anlamada benzer beyin alanlarını kullandığını gösteriyor. Görünüşe göre, dışarıdan gelen sesler memelilerde biyolojik olarak aynı kanaldan işleniyor. Bu paylaşılan süreç de insanların yalnızca köpekleri değil, diğer memeli hayvanları da anlamasına yardımcı oluyor. Kadınlar biyolojik açıdan da daha empatik ve duyarlı olmaları nedeniyle hırıltıların duygusal içeriğini daha iyi anlıyor.”