Kadınlar, 8 Mart’ın startını İstanbul Bakırköy’de verdi

Haber Merkezi | Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının startını İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda verdi. Binlerce Kadın, polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı meydanda toplandı. İstanbul Valiliği, mitinge güvenlik gerekçesiyle izin verilemeyeceğini açıklamıştı. Protestolar ve Kadın Platformu temsilcilerinin valilikle yaptığı görüşmeler sonrasında önceki gün mitinge izin çıktı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda,binlerce kadın bir araya […]

Kadınlar, 8 Mart’ın startını İstanbul Bakırköy’de verdi
  • 4 Mart 2018 14:30
  • 4 Mart 2018 15:27

Haber Merkezi | Kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarının startını İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda verdi. Binlerce Kadın, polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı meydanda toplandı.

Fotoğraf: Sema Özvarış

İstanbul Valiliği, mitinge güvenlik gerekçesiyle izin verilemeyeceğini açıklamıştı. Protestolar ve Kadın Platformu temsilcilerinin valilikle yaptığı görüşmeler sonrasında önceki gün mitinge izin çıktı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda,binlerce kadın bir araya gelerek “eşitlik ve adalet” sloganları attı.

Miting, ilk olarak, kadın özgürlük mücadelesinde ölen kadınlar için saygı duruşu ile başladı. Daha sonra, 8 Mart Dünya Kadın Grevi’ne destek metni okundu.

Flamalar, döviz ve pankartlarla alanı dolduran kadınlar “Hür doğdum, hür yaşarım. Kime ne?”, “KHK’lara hayır”, “Tek adama hayır”, “Kadınları laiklik kurtaracak” şekilinde sloganlar atarken, Kürt kadınları aynı sloganları Kürtçe de tekrar etti. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri de protesto edildi.Ayrıca kadınlar,“8 Mart’ta kadınlar her dilde isyan ediyor, her dilde hayır diyor” vb. yazılı pankartlar taşıdılar.